Dom energooszczędny

W ostatnich latach coraz częściej zwraca się uwagę na kwestie związane z ekologią, zanieczyszczeniami środowiska itp. Na znacznie szerszą skalę wykorzystywane są tak zwane odnawialne źródła energii, a więc w pewnym stopniu wykorzystuje się siły przyrody do uzyskiwania energii przydatnej dla człowieka. Dlatego przykładowo w ostatnich latach postawiono na terenie kraju tak wiele wiatraków, przetwarzających energię pochodzącą z wiatru.

Poza tym wielu właścicieli budynków inwestuje w tak zwane kolektory słoneczne. Urządzenia te umieszczane są na dachu domu, a one przetwarzają energię czerpaną ze słońca na energię cieplną potrzebną na przykład do ogrzania wnętrza czy wody.

Ten tekst Ci się podoba? Więc odszukaj serwis (https://www.bmeters.pl/pl/rozliczanie_kosztow_zuzycia_wody_i_ciepla/180/), który posiada zbliżone informacje na przedstawiany wątek – one też będą wciągające.

Dosyć nowym pomysłem jest również tak zwany energooszczędny dom (np. Budoskop), nazywany też domem pasywnym. To określenie obejmuje obiekty tworzone tak, aby zużycie energii przez ich mieszkańców było jak najmniejsze.

Wymagania, jakie musi spełniać dom

nowoczesny energooszczędny dom

Autor: Wonderlane
Źródło: http://www.flickr.com

Generalnie ta energooszczędność budynków jest pojęciem stosunkowo obszernym, ponieważ nie określono szczegółowo, jak tego rodzaju budowla ma powstawać. Dlatego domy energooszczędne są różnorodne, ponieważ budowane są z zastosowaniem rozmaitych metod i materiałów. Jest jednak kilka warunków, które dom musi spełniać. Przede wszystkim powinny być uwzględnione określone wartości dotyczące izolacji cieplnej. Mitem jest twierdzenie, z jakim można mieć niejednokrotnie do czynienia, a które mówi, że ściany muszą „oddychać”. Najważniejsze jest stworzenie określonego stopnia izolacji. Wskazane jest też zastosowanie rekuperatora, czyli urządzenia, dzięki któremu kilkakrotnie w ciągu dnia „wymienia” się powietrze w pomieszczeniu na czystsze.

Zalety i wady

Zbudowanie i posiadanie budynku pasywnego związane jest z różnorodnymi korzyściami. Przede wszystkim generuje duże oszczędności na ogrzewaniu. Większą część energii potrzebnej do ogrzania wnętrza uzyskuje się z energii słonecznej.

Zaciekawił Cię opisywany wątek? Nie zwlekaj, tylko zobacz nowy tekst, który na pewno niezwykle Cię zaciekawi. Zobacz!

W ten sposób środki wydawane na opał są dużo mniejsze. Wadą jest jednak koszt wybudowania tego rodzaju budynku. Przewyższa on bowiem w znaczny sposób koszt, jaki należy włożyć w postawienie standardowego budynku. Bez wątpienia również można powiedzieć, że koszty takie w Polsce są o wiele większe niż za granicą. Czynnik ten często stanowi element odstraszający i zniechęcający do inwestowania w domy pasywne.