Jak chronić samochód przed rdzą? O jakich sprawach na pewno musimy pamiętać?

Korozja jest wielkim utrudnieniem dla każdego właściciela auta, lecz nie atakuje tylko nadwozia starych samochodów, ale wielu całkowicie nowych. W kilku typach pierwsze zaczątki korozji pojawiają się już po dwóch latach. Takie dosyć skrajne przypadki są wywołane niezbyt właściwym zabezpieczeniem samochodu, czyli korzystania z nieskutecznych zabezpieczeń lub zbyt małą ich ilością. To jednakże nie nie jedyny problem.

olej do samochodu

Autor: Dylanlspangler
Źródło: http://www.flickr.com

Jak jakiś konkretny model auta jest na pewno podatny na korozję, być może to wynika z błędów konstrukcyjnych, co oznacza przykładowo ze złego zaprojektowania odpływów wody. Jednak w takiej sytuacji musimy czekać parę lat, nim zobaczymy zauważalną korozję. Jednym z powodów tej szybkiej korozji jest z pewnością klimat, który charakteryzuje się zmiennością pogody. Najbardziej ciężki okres – co nie dziwi – to zima, gdy rdza ma najlepsze warunki do rozwoju.

Duża wilgotność, a również sypanie dróg agresywnymi chemicznymi środkami, które rozpuszczają lód ma wpływ na szybsze niszczenie nadwozia. Korozja najlepiej tworzy się w profilach zamkniętych. By skutecznie zabezpieczyć auto (myjnia ręczna bydgoszcz) przed rdzą trzeba zacząć działać, zanim będzie ona dostrzegalna.

samochód

Autor: vivek jena
Źródło: http://www.flickr.com

Korozja dosyć często rozpoczyna rozwój wewnątrz nadwozia w zakamarkach, gdzie na co dzień nie da się zajrzeć. W tych miejscach również gromadzi się wilgoć. To różnego typu profile zamknięte, co oznacza podłużnice, wnęki drzwi a także tylne nadkola. Gdy rdza jest dostrzegalna na zewnątrz nadwozia, to wtedy jest już za późno na działania antykorozyjne. Powinniśmy więc przystąpić do kosztownej renowacji nadwozia, gdyż powierzchnia objęta korozją wewnątrz jest na pewno większa. Generalnie rdza to kłopot nie tylko nadwozia, ale także może objawiać się w odmiennych obszarach naszego auta.

Dlatego też, żeby efektywnie z nią walczyć pamiętać należy o powyższych wskazaniach, ale dodatkowo powinniśmy używać najlepszych środków, jak olej antykorozyjny – np. ze sklepu internetowego jaki faktycznie ma wpływ na zminimalizowanie rozwoju tego nieprzyjemnego problemu. Pamiętajmy więc, że niezawodna, jak w wielu pozostałych sytuacjach, jest profilaktyka. Tylko dzięki niej realne jest zachowanie najbardziej obiecującej kondycji naszego samochodu.