Ogumienie zimowe i letnie

W niezbędniku samochodowym każdego posiadacza samochodu winien się znaleźć bewzględnie zestaw opon letnich i zimowych. Taki zestaw zapewnia poczucie spokoju i bezpieczeństwa. Właściciel samochodu jest przygotowany na nieuniknioną zamianę opon w odpowiedniej chwili. Należy tylko odpowiednio wcześnie wyczuć taką chwilę, kiedy opony letnie powinno się już wymienić na opony zimowe. Także i momentu zmiany odwrotnej, czyli opon zimowych na letnie, tak samo powinno się przypilnować. Sprawa nie tylko w tym , czy przyjdzie nam czekać w przydługiej kolejce do fachowców, którzy tej wymiany dokonają. Poważnym powodem dla zamiany opon winno być także bezpieczeństwo jazdy zależne od odpowiedniego doboru opon do warunków zewnętrznych.

aluminiowa felga z oponą

Autor: Felix Padrosa Photography
Źródło: http://www.flickr.com

Rodzaj technologii wyrabiania obu wersji opon jest odmienny, dzięki czemu są one przystosowany do różnych warunków pogodowych. Od pierwszego wejrzenia różnice między oponami letnimi i zimowymi są widoczne. Odmienny jest rodzaj zastosowanych bieżników. Opony letnie posiadają rowki (lamelki) zaplanowane do odprowadzanie z nich wody deszczowej. Natomiast opony zimowe są wyposażone w lamelki nieco inaczej zaprojektowane. Ich zadaniem jest usuwanie nadmiaru śniegu, który przyczepia się do kół. Różny jest również zestaw mieszanek, z których wyrabiane jest ogumienie samochodowe. Opony zimowe mają tego typu skład, który dopiero z nadejściem mrozów nabiera optymalnej sprężystości. Dlatego też w trakcie zimy ich wydajność jest optymalna. Natomiast opony letnie dobrze się spisują kiedy temperatury sięgają powyżej zera. Dobrze radzą sobie też z upałami, które źle wpływają na opony zimowe.

droga

Autor: Kate Ter Haar
Źródło: http://www.flickr.com

Nie bez znaczenia jest też sposób przechowywanie opon, które w danym momencie nie są używane [HURTOPONY]. Aby posłużyły one więcej niż jeden czy dwa sezony opony zimowe ściągnięte na okres letni, czy też opony letnie zmienione przed okresem zimowym należy przede wszystkim odpowiednio doczyścić. W sklepach dostępne są też różnorodne preparaty do konserwacji opon, które pozwolą na ich zabezpieczenie. Wielkie znaczenie ma odpadach (polecamy hiperłącze do serwisu) miejsce przechowywania opon. Zarówno dla opon letnich jak i zimowych najodpowiedniejsze do przechowywania są miejsca suche, chłodne i zacienione. Opon nie należy też przechowywać w otoczeniu substancji chemicznych. Odpowiednio przechowywane opony posłużą kierowcy długo i odpowiednio spełnią swoje podstawowe zadania. Z kolei wymiana ich w proponowanym przez znawców tematu terminie przysłuży się nie tylko do przedłużenia ich żywotności, ale i do zabezpieczenia zdrowia i życia kierowców.