Liczbą czy słowem? Jak myśli twoje dziecko?

Dzieci są różnorakie, od dzieciństwa pokazują zaciekawienie innymi rzeczami. Jakimi rzeczami interesuje się twoje dziecko? Czy myśli bardziej ściśle czy bardziej ciągnie go do zainteresowań humanistycznych? Przekonaj się o tym i dopinguj go w tym, co robi najlepiej.

Jeśli jest przyszłym inżynierem…

klocki magnetyczne

Źródło: flickr.com

Skąd się biorą specjaliści stawiający domy, mosty, galerie handlowe czy stadiony? Swoją historię z konstrukcjami i budową zaczynają już w okresie dziecięcym. Zabawki konstrukcyjne, klocki lego, logiczne łamigłówki, to wszystko poszerza horyzonty w tym dziedzinie. Jednocześnie rodzice, koledzy, siostry, oni również powinni zasiać ziarno, które wykiełkuje realizacją zawodowych planów w przyszłości.

Dzieci tego typu od młodych lat przejawiają zaintrygowanie wszystkim, co ma coś wspólnego z konstrukcjami, co w słowniku dorosłych bardziej specjalistycznie nazwiemy, jako tworzeniem przestrzeni publicznej. Interesuje ich (chociaż jeszcze wtedy mogą tego nie wiedzieć) zmianą środowiska, w którym żyją, wpływanie na zastane status quo. W wieku dziecięcym nie ma jeszcze takiej świadomości, więc miast poważnych planów króluje po prostu zdrowa chęć do bawienia się i eksperymentowania. Dopiero po kilku latach przyznamy, iż ta „zabawa” to była prawdziwa szkoła kreatywności (fajne zabawki).

A jeśli nie…

zabawki konstrukcyjne

Autor: Vasile Cotovanu
Źródło: http://www.flickr.com

A co w sytuacji, kiedy dzieciak nie wykazuje zainteresowania tymi zagadnieniami nie jest utalentowane ani nawet nie objawia zbytniego zainteresowania przedmiotami ścisłymi? Pamiętajmy: nic na siłę, dzieciak to nie robot. Jeśli woli literki, tworzyć historie, malować czy pichcić – nie zmuszamy go na siłę do czegoś innego.

Jeżeli nadal interesuje Cię to zagadnienie, to odwiedź witrynę (https://zabawekczas.pl/) a tu z pewnością uzyskasz wiele informacji na ten wątek.

Oczywiście, można dzieciaka pokierować na dobre tory, lecz nie za wszelką cenę, gdyż to i tak nie wyjdzie – >>kliknij tu<<.

Nie jest zdolne z matematyki, za to język polski i historia to jego silna strona, to znak, w którą stronę nasze dziecko powinno zmierzać. Nie popełniajmy błędów sfrustrowanych swoim niespełnieniem zawodowym rodziców, którzy własne dążenia przelewają na dziecko. Zdarza się bowiem tak, że, gdy takie dziecko zostanie w końcu wyposażone w wiedzę, kompetencję, o jakiej marzą rodzice nie będzie czuło się spełnione. Po paru latach może się okazać, że to co tłumione (czyli inne zainteresowania) wybuchają nagle ze wzmożoną siłą rażąc wszystkich naokoło, w tym najsilniej – głównego zainteresowanego.