Ocena pracowników w firmach

Każda firma, niezależnie od rozmiarów, składa się z pojedynczych elementów, czyli pracowników. Tego rodzaju elementów jest bardzo dużo w przypadku największych korporacji. Wiadome jest natomiast, że im więcej części ma się kontrolować, tym ciężej tego obowiązku dopełnić. Za to w firmach, które zatrudniają dziesiątki czy nawet setki osób potrzebne jest sprawdzanie, czy pracownicy poprawnie wykonują swoje zadania. Nieścisłości i uchybienia w pracy jednostek mogą bowiem stać się przyczyną gorszych rezultatów całego przedsiębiorstwa.

pracownicy podczas spotkania biznesowego

Autor: Dell Inc.
Źródło: http://www.flickr.com

Potrzebne są więc profesjonalne sposoby określania efektów osób zatrudnionych. W tymDo tego celu opracowano system oceny pracowników. W rozmaitych przedsiębiorstwach ma on różne kształty, jednak generalnie polega na tych samych założeniach. Ocena pracowników ma na celu wykazanie tego, w jaki sposób pracują i jakie ich praca przynosi efekty (poznaj aplikację elevatosoftware). Do tego celu wykorzystywane są różnorodne metody zaczerpnięte z psychologii.

Ocen tego typu dokonuje się różnymi metodami. Zwykle do tego celu stosuje się ankiety i kwestionariusze, które uzupełniają pracownicy firm. Jest to sposób wygodny, jego główną zaletą jest to, że można zbadać więcej ludzi w tym samym momencie. Jedyne, co jest konieczne, to skonstruowanie ankiety i wykonanie jej w wielu kopiach.

Czy masz wrażenie, że napisany przez nas tekst jest nieschematyczny? Jeżeli tak, to ponadto zobacz także zamieszczony tutaj inny tego typu materiał.

Rozpowszechnianie materiałów tego rodzaju w obrębie firmy zazwyczaj nie sprawia problemów, szczególnie gdy rozprowadza się kwestionariusze w wersji cyfrowej. Specjalnym typem jest tak zwana ocena 360 stopni. (tutaj) Jej celem jest zbadanie pojedynczego pracownika możliwie jak najdogłębniej.

Menedżer w pracy

Autor: reynermedia
Źródło: http://www.flickr.com

Dokonywanie oceny pracowniczej niesie za sobą wiele konsekwencji. Oceny tego typu najczęściej przeprowadzane są regularnie, zwykle raz w roku.

Czy masz chęć poznać tę sprawę z całkiem innej strony? Jeśli tak, to przeczytaj też wpisy z serwisu, które znajdziesz po kliknięciu tu.

Dla pracowników oznacza to na pewno zwiększony poziom stresu wówczas, gdy oceny są przeprowadzane. Dla pracodawców natomiast ocena okresowa pracownika jest dobrym źródłem informacji na temat tego, w jaki sposób on wykonuje zadania i czy poczynił postępy od momentu dołączenia do zespołu firmy. Dzięki temu pracodawcy mogą zorganizować odpowiednie warsztaty lub też przyznawać premie i awans.