Ocena pracowników w firmach

Każda firma, niezależnie od rozmiarów, składa się z pojedynczych elementów, czyli pracowników. Tego rodzaju elementów jest bardzo dużo w przypadku największych korporacji. Wiadome jest natomiast, że im więcej części ma się kontrolować, tym ciężej tego obowiązku dopełnić. Za to w firmach, które zatrudniają dziesiątki czy nawet setki osób potrzebne jest sprawdzanie, czy pracownicy poprawnie wykonują swoje zadania. Nieścisłości i uchybienia w pracy jednostek mogą bowiem stać się przyczyną gorszych rezultatów całego przedsiębiorstwa.

pracownicy podczas spotkania biznesowego

Autor: Dell Inc.
Źródło: http://www.flickr.com

Potrzebne są więc profesjonalne sposoby określania efektów osób zatrudnionych. W tymDo tego celu opracowano system oceny pracowników. W rozmaitych przedsiębiorstwach ma on różne kształty, jednak generalnie polega na tych samych założeniach. Ocena pracowników ma na celu wykazanie tego, w jaki sposób pracują i jakie ich praca przynosi efekty (poznaj aplikację elevatosoftware). Do tego celu wykorzystywane są różnorodne metody zaczerpnięte z psychologii.

Ocen tego typu dokonuje się różnymi metodami. Zwykle do tego celu stosuje się ankiety i kwestionariusze, które uzupełniają pracownicy firm. Jest to sposób wygodny, jego główną zaletą jest to, że można zbadać więcej ludzi w tym samym momencie. Jedyne, co jest konieczne, to skonstruowanie ankiety i wykonanie jej w wielu kopiach. Rozpowszechnianie materiałów tego rodzaju w obrębie firmy zazwyczaj nie sprawia problemów, szczególnie gdy rozprowadza się kwestionariusze w wersji cyfrowej. Specjalnym typem jest tak zwana ocena 360 stopni. (tutaj) Jej celem jest zbadanie pojedynczego pracownika możliwie jak najdogłębniej.

Menedżer w pracy

Autor: reynermedia
Źródło: http://www.flickr.com

Dokonywanie oceny pracowniczej niesie za sobą wiele konsekwencji. Oceny tego typu najczęściej przeprowadzane są regularnie, zwykle raz w roku. Dla pracowników oznacza to na pewno zwiększony poziom stresu wówczas, gdy oceny są przeprowadzane. Dla pracodawców natomiast ocena okresowa pracownika jest dobrym źródłem informacji na temat tego, w jaki sposób on wykonuje zadania i czy poczynił postępy od momentu dołączenia do zespołu firmy. Dzięki temu pracodawcy mogą zorganizować odpowiednie warsztaty lub też przyznawać premie i awans.