Co zrobić, aby świat był czystym miejscem?

Wiele mówi się o ekologii – jednak w wielu przypadkach ekologia jest bardzo deprecjonowana. Zwłaszcza przez prawą stronę sceny politycznej. Nie mogę się temu dziwić. W końcu ekolodzy naprawdę nierzadko ośmieszają się, sprawiają, iż ludzie uważają, że ekologia nie ma sensu, a takie osoby, które dbają o nią, są niejako nawiedzone. Jednak nie można sądzić, że tego typu stereotypy mają sens. Przecież znam dużo osób, które sądzą, iż ekologia jest istotna, ale mimo wszystko nie są nawiedzone!

śmieci

Autor: mon/ks/37
Źródło: http://www.flickr.com

Weźmy choćby pod uwagę kwestię utylizacji. Ostatnimi czasy głośno było o tym problemie – mam nadzieję, iż dzięki tej reformie, wreszcie nie będziemy musieli oglądać lasów, w których zamiast pięknych roślin albo potykacz zwierząt są śmieci. W naszym kraju zachodnie standardy są dopiero nowością, lecz widać, że to się wszystko ciągle zmienia. Być może jestem zbyt dużym optymistą, lecz fakty są takie, iż wśród naszych krajan ciągle rośnie świadomość ekologiczna. Napawa mnie to dumą, choć zdaję sobie sprawę, że nie jest jeszcze idealnie.

Istotna jest utylizacja odpadów, czyli na przykład butelki nie mogą być wyrzucane razem z na ten przykład starymi owocami. Będąc w zimnej Szwecji dostrzegłem, że w owym kraju obywatele – również imigranci, ogólnie dbają o poprawną utylizację. Ciężko jakoś się temu dziwić, w szczególności, iż kary finansowe nie są małe. To akurat przykład niemiecki, lecz znam Polaków, którzy niejako olewali konieczność utylizacji śmieci. A później „niestety” wyszło na to, że musieli zapłacić srogą karę finansową. Osobiście nie jestem miłośnikiem wysokich kar, lepiej inwestować pieniądze w działania, które ulepszą system prewencji.

utylizacja

Autor: patrick janicek
Źródło: http://www.flickr.com

Bardzo często chodzę do lasu – i zbieram odpady Uważam, że takowe proste działania mają wiele sensu. Wiem, iż w normalnym kraju nie powinno być to konieczne, lecz upłynie jeszcze nieco czasu, nim śmiecenie lasów i generalnie świata przestanie być „modne”. W takim razie – jeżeli chciałbyś w jakiś sposób pomóc światu, może powinieneś propagować ekologiczne działania? To ma wiele sensu, trudno rozumować w inny sposób. Krótko podsumowując: starać się dbać o świat, bo później może być na to za późno.

Jeśli zaciekawił Cię taki tekst, sprawdź przykłady (http://zielonalapka.com/pl/p/zywolapka-pulapka-na-kuny,-koty,-laski,-wydry,-lisy-102x31x36-jednowejsciowa/64) umieszczone tutaj. Na pewno znajdziesz tutaj coś odpowiedniego dla siebie.

Nie można do tego dopuścić!