Kilka słów o nowym oprogramowaniu Windows Phone

Od kilku lat jednym z najczęściej kupowanych i najbardziej pożądanych urządzeń multimedialnych są smartfony, czyli nic innego jak przenośne aparaty telefoniczne mające możliwości telefonu komórkowego jak i również komputera kieszonkowego.

windows 8

Pierwsze smartfony zostały wyprodukowane na końcu drugiej połowy lat 90., a obecnie posiadają funkcje telefonu komórkowego, poczty elektronicznej, przeglądarki sieciowej, pagera, GPS, jak również aparatu fotograficznego oraz kamery wideo. Urządzenia te sterowane są przy pomocy systemów operacyjnych pokrewnych do tych, które są używane w komputerach. Najczęściej stosowane są: Android, Bada OS, Symbian, iOS, BlackBerry OS i Windows Phone.

Jeżeli nie masz pewności, czy opublikowane na niniejszej witrynie wiadomości są dość rzetelne, to zobacz źródło, które użyto do napisania tego tekstu.

Najbardziej niedoceniany jest ostatni spośród nich, ale mimo dużej ilości oponentów, w ostatnich latach zyskuje coraz więcej użytkowników i w wybranych państwach zdobył już aż 5-6% rynku.

W tym roku Microsoft wypuścił na rynek swój najnowszy produkt- system operacyjny Windows Phone 8. Oprogramowanie to jest wielce interesującym wyjściem dla właścicieli smartfonów. Współpracuje ono z komputerami z Windows 8, Windows RT oraz konsolą Xbox 360 jak i również usługami w chmurze SkyDrive. Dzięki kompatybilności użytkownik może między innymi edytować dokumenty na telefonie i skończyć pracę na komputerze. Tak jak systemy znane już z urządzeń PC, Windows Phone 8 posiada kafelkowy panel sterowania. To zupełnie zmieni pisanie aplikacji na windows phone i ich użytkowanie.

windows 8 wygląd

Typowe są tak zwane „żywe kafelki” (ang. Live Tiles), poprzez które użytkownik ma możliwość dopasowania ekranu urządzenia do indywidualnych potrzeb, lokując na nim przykładowo: wybrane aplikacje, muzykę, zdjęcia. Do wyboru mamy trzy rozmiary i 20 kolorów kafelków. Najbardziej nowoczesne funkcje tego systemu operacyjnego to:

Live Apps, czyli aplikacje dające możliwość dostępu do teraźniejszych informacji z ekranu startowego, przykładowo propozycji na portalu zakupów grupowych, wpisów na Facebooku;

Kącik Dziecięcy– jest to wyjątkowa konfiguracja, dzięki której umożliwisz swojemu dziecku dostęp tylko do wyselekcjonowanych przez siebie aplikacji i funkcji;

Hybrydowe urządzenia z systemem Windows 8

Autor: Samsung
Źródło: Samsung

Pokoje – pozwalają na tworzenie grup z innymi osobami korzystającymi z Windows Phone 8, między innymi z rodziną, przyjaciółmi. Przy pomocy tej funkcji można prowadzić konwersacje na czacie, dzielić się dokumentami, zdjęciami;

Licznik transferu – ogranicza objętość ściąganych z sieci internetowej danych poprzez kompresję zdjęć na stronach internetowych, pokazuje ile danych potrzebuje aplikacja, informuje o niedługim wyczerpaniu limitu. Niestety opcja jest dostępna nie u wszystkich operatorów.

Portfel i NFC – umożliwia płatności za pomocą modułu NFC (ang. near-field communications), zakładanie kart lojalnościowych, członkowskich.

Skype – używając komunikatora użytkownicy mogą wykonywać i odbierać połączenia jak w najzwyklejszym telefonie. Skype jest bez przerwy włączony i dostępny.

Biorąc pod uwagę fakt, iż platforma Windows Phone 8, ze względu na swoją niewielką jeszcze popularność, nie jest przesycona dostępnymi aplikacjami (tak jak to się dzieje w przypadku na przykład Androida) wartym zgłębienia zagadnieniem jest projektowanie aplikacji mobilnych. Teraz każdy windows phone developer będzie tworzył głównie na ten system. Interesujących się tym tematem zapraszam na stronę jojomobile, jest to firma tworząca aplikacje mobilne, gdzie można znaleźć wiele informacji, których tematem jest między innymi projektowanie aplikacji na Windows 8.

Źródło: jojomobile.eu