Wzrost popularności win. Co ma na to wpływ

Polska to kraj powszechnie kojarzony wśród innych narodów z dużym spożyciem alkoholu. Nie jest to w żadnym przypadku powód do dumy, tym bardziej, że jest w tym kropla prawdy. Pijemy bardzo dużo napojów wyskokowych, w tym olbrzymie ilości wódki. Tak zwany kieliszeczek dla kurażu obrósł w naszej ojczyźnie w legendę. Nie wyobrażamy sobie żadnej ważnej życiowej uroczystości bez butelki wódki na stole i głośnych toastów. Taki widok stał się częścią naszej codzienności.

Dlatego dziwi spostrzeżenie, że co raz więcej rodaków wybiera lampkę wina do obiadu niż zwyczajową wódeczkę. Ten dobry zwyczaj, który podpatrzyliśmy od Włochów i Francuzów, rozrasta się błyskawicznie, wino francuskie ma co raz więcej fanów.

butelka wykwintnego wina

Autor: Dominic Lockyer
Źródło: http://www.flickr.com

Nie mówimy tu naturalnie o wytrawnych koneserach tego trunku, których nad Wisłą nigdy nie brakowało. Chodzi tu o zmianę w nawykach zwykłego rodaka, który do tej pory znał tylko alkohole winopodobne z dolnej półki. Do niedawna, by zasmakować prawdziwej rozkoszy, należało dać dużo pieniędzy, stąd też wino do kolacji nie było zbyt powszechnym zjawiskiem. Jednak razem z naszym wejściem do Wspólnoty Europejskiej, w naszym kraju pojawiły się dobre wina w niskich cenach, na które każdy może sobie teraz pozwolić.

Wpłynęło to w wielkim stopniu na wzrost przemysłu winiarskiego w naszej ojczyźnie. Pojawia się dużo specjalistycznych sklepów. Można również zaopatrzyć się w ukochane marki z pomocą sieci internetowej.Wina sklep internetowy zazwyczaj oferuje duży wybór w niezwykle korzystnych cenach. Co raz częściej chcemy poeksperymentować i kupujemy wina z egzotycznych państw, takich jak Chile, czy Australia. Pojawia się także dużo leksykonów i publikacji o tematyce winiarskiej, zarówno dla wytrawnych koneserów, jak i dla początkujących pasjonatów tego trunku.

Z tego obrotu sprawy radują się nasi kardiolodzy. Wiadomo przecież, że piecie wina w umiarkowanych porcjach, zwłaszcza czerwonego, dobrze wpływa na pracę naszego serca oraz ogólny stan zdrowia. A więc, gdy wybierając się na najbliższą imprezę do znajomych, warto wziąć ze sobą butelkę dobrego wina.