Dlaczego wzrasta wykorzystanie kruszywa drogowego

Kruszywa są wykorzystywane głównie jako materiał budowlany. Tą nazwą określa się materiały sypkie, które mogą być pochodzenia naturalnego lub być tworzone sztucznie. Kruszywa mogą powstawać w wyniku rozbijania odłamków skalnych. W tym celu stosuje się zarówno kamienie o dużej, jak i o mniejszej twardości.

Wykorzystanie określonego kruszywa zależeć będzie od jego typu lub od metody jego powstawania w przypadku kruszyw sztucznych. Materiały tego rodzaju mogą być gruboziarniste, lub też drobne. Kopalnia kruszywa to miejsce, gdzie uzyskuje się kruszywa naturalne. W Polsce działa blisko piętnaście takich kopalni. Większość z nich działa w południowej części kraju. Oferują wydobywanie różnych materiałów. Nierzadko przy kopalniach działają również różnego rodzaju zakłady, trudniące się obróbką wydobywanych materiałów.

Wykorzystanie

Podstawowym typem kruszyw ze względu na wykorzystanie są kruszywa drogowe. Surowiec ten również może występować w różnych odmianach i formach. Do powstawania dróg wykorzystuje się takie surowce jak piasek, żwir, glina czy niewielkie kamienie. Z kruszyw budowane są nasypy do budowy dróg oraz inne elementy. Kruszywa służą także do utwardzania dróg.

kopalnia-2

Drugim podstawowym zastosowaniem kruszyw obok tworzenia ulic jest wykorzystanie do sporządzania różnego typu mieszanin. Są to w dużym stopniu zaprawy, do których należy beton lub cement. Do takich substancji nierzadko używa się tłucznia. Jest to materiał złożony z odłamków twardych skał. Odłamki te często mają ostre krawędzie. Jedną z powszechnych skał wykorzystywanych w celach budowlanych i drogowych jest sjenit. Wyrabiana z niego sjenitowa kostka, która jest jednym z rodzajów kostki brukowej. Kostka sjenitowa wykorzystywana jest bardzo chętnie jako nawierzchnię placów, chodników czy miejsc postojowych.

Zalety

Kruszywa posiadają wiele zalet zależnie od ich typu. Stanowią dobry materiał do utwardzania dróg. Zazwyczaj również są bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne. Ich zróżnicowanie umożliwia jak najbardziej odpowiednie dopasowanie materiału do oczekiwań. Istnieje wiele firm oferujących wydobywanie i sprzedaż kruszyw, toteż znalezienie dobrego źródła potrzebnych materiałów nie będzie nastręczać zbytnich kłopotów.
zakład Partner Serwislub wzrokach (zobacz więcej w tym serwisie)

Źródło: sjenit.com.pl