Zastosowania kamieni szlachetnych

Kamienie szlachetne używane w jubilerstwie to unikatowe, twarde i niespotykanie czyste odmiany danych minerałów. Fasetowane i oprawione w szlachetne kruszce, stanowiły od zarania dziejów piękną ozdobę i oznakę splendoru. Są one niezastąpionym elementem insygniów władzy królewskiej, biżuterii i kosztowności, ale mają zastosowania także w przemyśle i urządzeniach technicznych. Przypisywano im także dawniej właściwości lecznicze i czarodziejskie, realizowały funkcję symboliczną w tekstach religijnych.

Obecnie klejnoty i kamienie szlachetne są doceniane w równym stopniu co dawniej, jeśli nie nawet bardziej. W trakcie teraźniejszego kryzysu gospodarczego nie łatwo zdecydować się, jak najpewniej zadbać o swoją przyszłość, a także o własne pieniądze, z takiej przyczyny w dniu dzisiejszym kamienie szlachetne sklep Decoupage sklep są coraz częściej obiektem alternatywnych inwestycji, często przynoszących bajeczne zyski, gdy nieprzetworzony kamień zostanie poddany obróbce.

szafir

Jednym ze skarbów, których nie może brakować w zbiorze kamieni kolekcjonerskich, jest szafir. Kamień ten, ze względu na wyjątkowy połysk i krystaliczną strukturę, od stuleci był ceniony w zdobnictwie, stanowił komponent igieł do gramofonów, a dziś – część laserów nowej generacji. Najczęściej niebieski lub niebiesko-fioletowy, może pojawiać się w imponującej palecie barw: od białej lub przezroczystej przez czerwień i fiolet aż po czerń. Istnieją i odmiany wielobarwne i gwiaździste takiego kamienia. Wyjątkowo kamienie te są zdolne również do luminescencji.galeria (odwiedź nas)Najbardziej znany szafir, Blue Belle of Asia, osiągnął wagę 80 gramów i został wydobyty w Sri Lance; współcześnie znajduje się w skarbcu kamieni szlachetnych w Wielkiej Brytanii, z kolei największy okaz został odkryty na Półwyspie Kolskim i ważył aż 5 kg. Dobrej jakości szlifowane szafiry osiągają niezwykle rozmaite ceny w zależności od poszczególnych własności pojedynczego egzemplarza. Naprawdę wiele zależy tutaj od oczekiwań i personalnych wymogów,a także od konkretnego przeznaczenia poszczególnego egzemplarza, w który się inwestuje – (link do wpisu).

Czas spędzony nad zdobyciem poszczególnych okazów szafirów i pozostałych kamieni kolekcjonerskich wynagradzają jednak ich wspaniałe piękno, które na bardzo długo zapadną każdemu posiadaczowi w pamięć, niemałe znaczenie pełni też wysoka cena rynkowa. Kamienie szlachetne to więc rzecz, którą powinni zainteresować się nie tylko zwolennicy pięknej biżuterii. Należy przy tej sytuacji pamiętać, że nadmierny pośpiech podczas zakupów takich kamieni nie okazuje się zwykle doskonałym doradcą. Kto chce dowiedzieć się więcej na ten temat może również wpisać w swoją wyszukiwarkę internetową hasło szafir.