Jeśli zamierzasz prowadzić na przykład działalność gospodarczą na gruntach leśnych, wówczas na początku powinieneś zapoznać się z klasyfikacją gruntów

Jeśli zacząłeś się dla przykładu interesować poszczególnymi rodzajami gruntów, wtedy niewątpliwie już dobrze wiesz, jak bardzo ważne jest przypisanie danego gruntu do właściwej klasy. Jeżeli chcesz na przykład postawić nowy dom, wtedy możesz to zrobić jedynie na gruncie przeznaczonym do zabudowy – jeśli takim nie dysponujesz, wtedy niestety będziesz musiał zwyczajnie rozejrzeć się za jakimś innym miejscem na zbudowanie swojego domu.

Kto decyduje o tym, jaki dokładnie jest charakter danego gruntu? To zadanie należy między innymi do starosty, który wskazuje klasy gruntów dla właściwie wszystkich gruntów znajdujących się na obszarze danego powiatu. Oczywiście raz ustaloną klasyfikację można zmienić, jednak nie jest to wcale takie łatwe. Gleboznawcza klasyfikacja gruntów wskazuje dokładnie, jaką klasę powinien mieć dany grunt, a w dodatku odstępstwa od tego są mocno trudne.

Klasyfikacja gruntów

Autor: Elvert Barnes
Źródło: http://www.flickr.com

Jeśli zmiana jest w ogóle dopuszczalna, raczej poprzedza ją żmudne postępowanie. Zmiana klasy gruntu jest dopuszczalna jedynie na wniosek jego właściciela, a w dodatku wymaga wypełnienia wielu dokumentów oraz wykonania licznych badań.

Zawsze bądź na czasie (http://www.ehydrogaz.pl/ksztaltki-elektrooporowe,cp84,pl.html) w takich dziedzinach, które Cię ciekawią. Jeżeli szukasz dodatkowych treści, kliknij w wyznaczony link, a tam czeka na Ciebie wiele aktualnych wątków z owego tematu.

Nawet jeżeli wszystko idzie zgodnie z planem, wtedy i tak nie możesz mieć pewności, że klasa gruntu zostanie zmieniona – przypominamy, że jest to tylko kwestia decyzji odpowiedniego starosty, który niemal zawsze może odmówić Ci zmienienia klasy gruntu. Przeczytaj więcej o gruntach: Dobrze wiedzieć, że klasyfikacja gruntów przeprowadzana jest na obszarze całego kraju praktycznie jednolicie. Jeśli zatem starosta odmówi Ci modyfikacji klasy działki nawet pomimo tego, że spełniłeś praktycznie wszelkie wymogi, wtedy możesz powoływać się konkretnie na te regulacje.http://happytree.com.pl/archiwizacja-dokumentow.html (firma archiwizująca dokumenty w Gdyni)Sposób dokonywania klasyfikacji jest szczegółowo określony między innymi w rozporządzeniu Rady Ministrów. Dodatkowo na terenie całego państwa obowiązuje jednakowa gleboznawcza klasyfikacja gruntów. Prowadzona jest na podstawie urzędowej tabeli klas gruntów, która również jest sporządzana przez Radę Ministrów. Autor:

Jeżeli zatem starosta w nieuzasadniony sposób odmówi Ci zmiany klasy działki pomimo tego, że spełniasz niemal wszystkie wymagania, wtedy niewątpliwie jeszcze nic straconego. Zawsze możesz przykładowo odwołać się do osoby wyższego stopnia, gdzie decyzja w Twojej kwestii zostanie odpowiednio zweryfikowana.