
Charakteryzuje się tym, że nie ma w nim żadnej sprecyzowanej kalkulacji. O jego wysokości decydują takie czynniki jak wielkość przesyłki jak i jej podatność przewozowa bądź zakres dodatkowych funkcji, które są wzięte pod naszą uwagę w trakcie transportu.
Ceny czynnościowe natomiast są stawkami, które są przypisane bardzo ściśle konkretnym czynnościom spedycyjnym. Stąd też mogą być one taryfowane i po określonym czasie ich cena bywa, że ulega zmianom.
Prezentowany post, to nieprawdopodobnie interesujący materiał? Jeżeli również tak sądzisz, to kliknij na odmienny wątek, a polecana treść sprawdzi się tu niezwykle.
Taryfy cen czynnościowych dosyć często są ogłaszane przez główne przedsiębiorstwa działające na rynku spedycyjnym – Zobacz więcej: . W tym przypadku trudno jest kontrahentom negocjować ceny zlecenia, ponieważ jest to mało opłacalne.
Ostatnim typem cen umownych są tzw. prowizje spedytorskie. Są one stosowane w przypadkach, gdy dochodzi do ujawnienia danej wartości transakcji handlowej. W tego typu sytuacjach mowa jest o tym, że przewoźnik bierze aktywny udział w danej operacji gospodarczej. Wówczas to jego prowizja w znacznej mierze zależy do tego jaką miał postać cały proces przewozu. W takim przypadku jego motywacja jest jeszcze większa, i dzięki temu to przykłada on zdecydowanie więcej starań do tego, ażeby proces przebiegł sprawnie oraz bez jakichkolwiek trudności.
Większe firmy spedycyjne w Polsce mają dość duże perspektywy. Jest to spowodowane uwarunkowaniami Polski. Nasz kraj znajduje się w centrum kontynentu europejskiego. Powoduje to, że może bez obawy odgrywać funkcję pośrednika pomiędzy państwami Europy Zachodniej, a krajami Wschodniej europy. Polska ma ku temu największe predyspozycje, albowiem jest największym jak również i najludniejszym państwem Europy Środkowo-Wschodniej. Firmy spedycyjne już dziś doskonale wykorzystują swą potencjalność w tej kwestii.