Jak odpowiednio można zapewnić dzieciom dodatkowe zajęcia, jakie znaczenie mają w tym szkoły i domy kultury

W szkole dzieci uczą się bardzo dużo, jednak nauczyciele przeważnie są mocno ograniczeni podstawą programową, do jakiej muszą się dopasować. Oczywiście jeśli będą się oni wykazywać chęciami i kreatywnością, to dużo interesujących rzeczy będą mogli zrobić, lecz większość z nich trzyma się ściśle regulacji i nie chce się specjalnie garnąć do tego, żeby jakimś dodatkowym tematem się zajmować.

dziecko z zabawką

Autor: Miles Bannan
Źródło: http://www.flickr.com
Jeśli jednak któryś z nich zechce się realizować z młodzieżą lub dziećmi, przykładowo w czasie zajęć pozalekcyjnych, to może poszukać jakieś ciekawe szkolenia dla nauczycieli i na nich poznać nowe możliwości. O ile szkolnego programu trzeba się jednak trzymać i nie bardzo w czasie lekcji jest możliwość na za dużą swobodę, to już na pozalekcyjnych zajęciach pedagodzy często puszczają wodze fantazji. I można coraz częściej usłyszeć o zajęciach dodatkowych, na jakie wszyscy chcą przychodzić, bo zwyczajnie są rewelacyjnie prowadzone. I tacy nauczyciele z pasją są bardzo potrzebni, bo niekiedy potrafią oni wyciągnąć z uczniów potencjał, o jakim ci nawet nie myśleli że posiadają.

Kolejną możliwością na dziecięcy rozwój są najróżniejsze zajęcia edukacyjne dla dzieci prowadzone w klubach i domach kultury. Oferta tego typu klubów jest bardzo różnorodna, duża ich część z nich ma propozycję zarówno dla najmłodszych uczestników, jak i dorosłych oraz młodzieży. Zajęcia, w których można uczestniczyć przede wszystkim idą w kierunku rozwoju zainteresowań i pasji, bardzo popularna tak więc jest tłumacz przysięgły gorzów gry na różnych instrumentach, sportowe zajęcia albo kółka taneczne.

Ale często kierownicy klubów decydują się na postawienie również na rozwój, i tam pojawiają się kursy nauki języków, posługiwania się komputerem czy udzielania pierwszej pomocy. Bardzo interesująco wygląda także edukacja multimedialna dla dzieci , w jej trakcie najmłodsi użytkownicy komputerów uczą się, jak bezpiecznie korzystać z nich i sieci internetowej. Zajęcia tego typu bardzo się przydają, bo dzieci coraz więcej czasu spędzają przy różnych sprzętach elektronicznych i powinny mieć świadomość zagrożeń jakie przy tym czyhają.