Jakie urządzenia są stosowane do mierzenia odczynu ph

Na lekcjach uczymy się na temat tego, co ma wpływ na przykład na odczyn wody i w jaki sposób owy odczyn da się zmienić. Bywa również, że otrzymujemy od nauczyciela papierek lakmusowy, który daje możliwość określenia odczynu, w zależności od tego, jak się zabarwi możemy powiedzieć, czy odczyn danej substancji, w tej sytuacji płynnej jest zasadowy, obojętny czy kwasowy.

laborant w laboratorium

Autor: Matteo Bagnoli
Źródło: http://www.flickr.com
Ale, gdy chcielibyśmy dokładnie sprawdzić odczyn, to powinniśmy kupić ph metr. Przedsiębiorstwa, które zajmują się badaniem odczynu, bo jest im to konieczne do rozpoczęcia różnego typu prac posiadają ph metry, które mogą sprawdzić odczyn nawet w glebie. Tak, więc jak prosto się domyślić możemy kupić bardzo różne ph metry, które będą mogły ułatwić pracę , która jest związana właśnie z określeniem odczynu wybranej substancji. Koszty ph metrów również są zróżnicowane, te bardzo proste możemy znaleźć rzeczywiście tanio, te porządniejsze rozpoczynają się w okolicach powyżej 100 złotych, te najlepsze to ceny rzędu kilkuset złotych. Ale, jak wiadomo, na porządnym sprzęcie nie powinno się oszczędzać.

Źródło artykułu –

Czujnik wysokości temperatury

W różnych sytuacjach, o których nie mamy pojęcia, jest używany czujnik temperatury. Zdaje nam się, że bez problemu wszystko działa dobrze, bez jakiegokolwiek regulowania. Ale rzeczywistość prezentuje się tak, że gdyby nie przykładowo termopara, to niestety mogłoby dojść do różnego rodzaju skomplikowanych sytuacji. Tymczasem dzięki czujnikowi jesteśmy w stanie wszystko w odpowiednim momencie rozwiązać. Jest dużo urządzeń, gdzie wykorzystywane są właśnie termoelementy. Powinny być one jednak faktycznie odporne na wyższe temperatury, bo w innym wypadku, przy wzroście temperatury mogłyby się topić, a wtedy nie byłyby w stanie informować nas o pomiarach .

czujnik temperatury

Autor: tomasz przechlewski
Źródło: http://www.flickr.com
Powinniśmy, więc zastanowić się, w jakich sytuacjach najlepiej postawić na czujniki temperatury z termoparą, żeby nie być później zdziwionym, że przy określonej temperaturze czujniki te nie będą podawać wyniki. Jednak dokładność czujników z termoparą jest faktycznie dobra. Tak, więc nim kupimy czujnik temperatury musimy sprawdzić jego parametry i mieć świadomość, do czego konkretnie będziemy używać danego czujnika, tzn. do jakiego rodzaju substancji, w jakim miejscu. Wtedy będziemy mogli kupić odpowiedni produkt, dopasowany do naszych oczekiwań.