Jak skutecznie nauczyć się języka polskiego?

Wiele osób z różnych krajów świata jest zdania, że język polski jest jednym z bardziej kłopotliwych języków na Ziemi. Bierze się to zarówno z kłopotliwej gramatyki, jak i z wymowy, która obcokrajowcom sprawia wiele trudności. Nawet samym Polakom niekiedy ciężko jest do końca opanować niektóre zasady gramatyczne czy pisownię i wymowę części słów. Kłopotliwa może być liczba przypadków, która w tym języku jest wyjątkowo wysoka.

lekcje angielskiego

Autor: David Mulder
Źródło: http://www.flickr.com
Oprócz tego język polski od właściwie każdej zasady ma ogromną liczbę wyjątków, których można tylko nauczyć się na pamięć. Cudzoziemcy pragną opanować język polski z wielu przyczyn. Tym, który pojawia się bardzo często, jest znalezienie partnera lub partnerki w Polsce i przeprowadzka do tego kraju. Po założeniu rodziny natomiast występuje łatwość w nauczaniu pociechy dwóch różnych języków, jakimi władają rodzice. Tego rodzaju rozwiązanie jest bardzo pozytywne w nauczaniu języków, ponieważ dzieci najłatwiej przyswajają sobie nowe słówka i reguły.

Elementarze i nauka czytaniaW Polsce przyjęte jest, że nauka pisania i abecadła przebiega z wykorzystaniem elementarza. Z książką tego rodzaju pociecha spotyka się w większości przypadków w początkowych klasach szkoły podstawowej. W książce takiej przedstawione są kolejne litery polskiego alfabetu, zazwyczaj dekorowane obrazkami ułatwiającymi zapamiętywanie. Są tam również proste wierszyki i piosenki opierające się na abecadle. Natomiast nauka czytania po polsku zazwyczaj odbywa się w domu, o ile rodzice zwracaja na to uwagę. Nauka poprawnego i kształtnego pisania zazwyczaj odbywa się w szkole, w początkowych klasach – czytaj więcej.

szkoła

Autor: Laurie Sullivan
Źródło: http://www.flickr.com

Dla obcokrajowcówJak już zostało wspomniane, język polski dla obcokrajowców bywa bardzo trudny do nauczenia się. Specyficzne jest to, że w większości przypadków niewskazane jest przyswajanie go z elementarzy i podręczników samodzielnie. Wynika to zwłaszcza z zawiłości w wymowie. Najlepszym wyjściem jest zazwyczaj udanie się na kurs języka polskiego, lub też uczenie się go na co dzień przy okazji wyjazdu do Polski. Nauka może również przebiegać w sposób bardziej nowoczesny, z zastosowaniem technologii. Przykładem są specjalne kursy (skontaktuj się z nami), które prowadzą rozmaite organizacji, a które prowadzone za pośrednictwem aplikacji takich jak Skype.