Czy warto zawierać umowy? Czy zdarzają się sytuacje, gdy nie musimy tego robić?

Umowa jest złożenie dwóch takich samych postanowień. Ma ona z reguły postać pisemną i najczęściej stanowi istotny dowód w ewentualnych postępowaniach cywilnych. Każda umowa, w postaci ustnej, albo na papierze jako akt notarialny, jest wiążąca dla jednej, jak i drugiej strony. Nie oznacza to jednak, że każda z nich jest dokumentem. Nasze prawo bowiem umożliwia zawieranie kontraktów w różnej formie, niektóre zaś umowy wymagają wyjątkowej formy, tak jest przykładowo w momencie sprzedaży nieruchomości.

Umowa biznesowa

Autor: Startup Registry
Źródło: http://www.flickr.com
Musimy w takim momencie przygotować akt notarialny. Umowa jest cennym dowodem w ewentualnych postępowaniach sądowych, dlatego najlepiej zawierać ją pisemnie, nawet jak w danym przypadku kodeks cywilny o tym nie wspomina. Dobrze jest zapamiętać, że sąd uzna umowę za wiążącą jedynie w momencie, kiedy jest ona podpisana przez dwie strony. Czytaj też www.poradnik.wfirma.pl/-umowa-o-swiadczenie-uslug-reklamowych-ogolny-wzor-opis.

Umowa bez podpisów albo jedynie z podpisem jednej strony nie ma niestety mocy prawnej. Jak bierzemy udział w postępowaniu gospodarczym ten dokument należy załączyć do pozwu, dobrze jest jeśli będzie to oryginał. Zgodnie z artykułem 479 powód powinien podać w pozwie nie same twierdzenia, ale także dowody na ich prawdziwość. Umowa jest często najbardziej istotnym dowodem, który potwierdza wykonanie czynności prawnej. Niektórzy uważają, iż nie opłaca się w niektórych sytuacjach podpisywać umów. To rzecz jasna kiepskie podejście, gdyż trzeba mieć to na uwadze w każdej sytuacji. Nieważne czy jest to umowa o roboty budowlane lub też umowa o świadczenie usług, zawsze to najlepszy sposób, by ewentualne spory, nieporozumienia miały jakąś podstawę prawną . http://poradnik.wfirma.pl/-wzor-umowa-o-roboty-budowlane-z-omowieniem

umowa o pracę

Autor: Victor
Źródło: http://www.flickr.com
Jeśli bowiem zdarzy się tak, że nie wszystko pójdzie dobrze, to w jaki sposób możemy rozstrzygnąć takei nieporozumienie nie posiadając umowy? Istnieją pomocne mechanizmy, możemy powołać świadków i tak dalej, lecz są to już większe utrudnienia. Niekiedy w ogóle trudno sobie wyobrazić jakąkolwiek działalność bez umów, na przykład umowa o prace na okres próbny. Bez tego typu kontraktu robimy naszą pracę “na czarno” co jest wbrew prawu i może wiązać się z różnymi konsekwencjami. Pamiętajmy więc o tego typu formalnościach dla własnego dobra. Pomimo tego, iż czasem nie zawsze jest to potrzebne i spokojnie możemy zrezygnować z tego typu formalności, to w rzeczywistości często okazuje się, iż na przyszłość jest to niesamowicie przydatny dokument. Czytaj też http://poradnik.wfirma.pl/-umowa-o-prace-na-okres-probny.