Co zrobić kiedy dziecko się jąka?

Umiejętność mowy jest jednym z głównych ludzkich nawyków, tak samo jak jąkanie. Nie jest to choroba, którą możemy uzdrowić przy pomocy środków farmakologicznych, ale przez program leczenia zwrócony na przeistoczenie przyzwyczajeń oraz podejścia do problemu. Początkiem sukcesu są chęci i wewnętrzna zgoda do jego rozwiązania.

dziecko

Autor: Centrum Komunikacji Gordona,
Źródło: Centrum Komunikacji Gordona,

Przezwyciężenie trudności i czynienie postępów w płynnym sposobie mówienia wymaga sporej motywacji. Warto mieć na uwadze, że sama znajomość metod sprawnego mówienia, nie rozwiąże problemu jąkania. Naukowcy uważają, że jąkanie może być spowodowane opóźnieniem neurologicznym w trakcie procesu mówienia, który powoduje, że osoba jest zmieszana i sama nie wie, co pragnie powiedzieć. Mowa nie jest po prostu ruchem języka, ale wymaga synchronizacji procesów psychicznych i fizycznych. W przypadku osoby jąkającej się, każda sytuacja powiązana z mówieniem, destabilizuje system kontroli emocji, co wywołuje problem. Osoba jąkająca, ma okresy płynności, gdy jej psychika jest ustabilizowana, niestety, powraca do dawnego stanu pod wpływem nasilenia emocji. Rzecz jasna, nie możemy uchronić dziecka przed wszystkimi stresami codziennego życia, jednak możemy je wspierać i pomagać mu w razie ich wystąpienia. Warto także udać się z problemem do fachowca, który doradzi nam odpowiedni sposób postępowania lub podjęcia terapii. W tym celu wpiszmy w wyszukiwarkę szukane usługi i miasto, np. Integracja Plus – psycholog dziecięcy Poznań”.

Dziecko, uszy, słuch

Autor: Medicover.
Źródło: Medicover.

Często, kiedy dziecko nie umie sprostać ogromnym wymaganiom rodziców, może stać się zalęknione, co sprzyja problemom emocjonalnym i jąkaniu. Dziecko wymaga przede wszystkim akceptacji, czułości i miłości. Jeśli jest nadmiernie delikatne, nie zniesie zbyt dużej dawki krytycyzmu i zacznie czuć się niemądre.

Jeżeli w mowie naszej pociechy jest coś niepokojącego, to należy udać się do logopedy. Aby znaleźć fachowca w tej dziedzinie, wpiszmy w wyszukiwarkę szukane frazy, np. „logopeda Poznań”. Ocena mowy dziecka i uspokojenie rodziców, są wówczas czymś wystarczającym, aby uniknąć dalszych kłopotów, a im wcześniej terapeuta dokona oceny sytuacji, tym większa szansa ustąpienia zaburzenia. dobry psycholog dziecięcy katowice

Źródło: Integracja Plus