W jaki sposób dobrać najlepszą lornetkę żeby służyła nam przez długie lata?

Jeśli jesteś żeglarzem czy też turystą, do dowolnego z tych celów wymagasz innego sprzętu. Będzie się on różnił ciężarem, obiektywem i proponowanym powiększeniem.
Poza głównym celem zadania lornetki i fundamentalnych ich optycznych parametrów, należy zwrócić uwagę na elementy konstrukcyjne tego typu jak mechanizm stabilizacji obrazu czy też użycie powłoki antyrefleksyjnej.

Japonia

Autor: Robert Tadlock
Źródło: http://www.flickr.com
Takie cechy mają bardzo duży wpływ na koszt urządzenia, jego rozmiar czy też jakość obrazu i komfort używania. W wirtualnym markecie mógłbyś zakupić jedynie towary markowych firm, a obszerna oferta spowoduje, że odnajdziesz coś dla swojej osoby niezależnie od zainteresowań oraz funduszy przeznaczonych na zakupy. Podobnie jak kupno porządnego obuwia, pakownego plecaka, kupno lornetki również mógłby być niezwykle ważny. W 100 procentach uniwersalnego urządzenia nie ma. I tak inny sprzęt powinien mieć turysta, który zwiedza Tatry, a odmienny rodzina z gromadką dzieci, która spędza wakacje w domu wypoczynkowym w górach.
Kiedy chcielibyśmy zobaczyć dużo więcej niż gołym okiem, wówczas sięgamy po lornetkę. Mogłoby się wydawać, że im w większym stopniu obraz jest powiększony, to mamy do czynienia z lepszym jakościowo sprzętem. Wcale tak nie jest. W turystyce idealnie sprawdzą się lornetki o powiększeniu 8x. Tego typu urządzenia mają bardziej znaczące pole widzenia. Przez to panorama Tatr będzie wyglądać dużo ciekawiej. Przy pomocy tego urządzenia łatwiej odnajdziemy interesujący nas przedmiot lub łatwiej nam będzie obserwować ptaka rzadko spotykanego podczas lotu. Narzędzia o stosunkowo małym powiększeniu proponują w większym stopniu jasny widok. Moglibyśmy je używać przed świtem, podczas zmierzchu albo w księżycową noc.

Można by wtedy łatwiej ustawić ostrość oraz będzie lepsza percepcja barw. Urządzenia o stosunkowo małym powiększeniu umożliwiają spokojniejsze obserwowanie. Ważne to jest dla podróżników chodzących po górach z ciężkim plecakiem.