Możliości znalezienia stanowiska wniedużych polskichmiastach na konkretnych przykładach

Spora ilość kończących studia, po ukończeniu nauki, decyduje się osiąść na stałe w miejscu swoich studiów. Bywa tak najczęściej w przypadku wielkich miejskich centrów studenckich, to jest Warszawa, Wrocław, Poznań, Kraków, Katowice czy Gdańsk. Tam bowiem, dynamicznie rozwijające się korporacje z chęcią zatrudniają młodych, zdolnych ludzi. Niektórzy jednak, kierowani tęsknotą za rodzinną miejscowością,powracają do niej. Na przykładzie czterech małych miejscowości zróżnych części Polski, pragniemy przeanalizować, w jakiej branży zatrudnienia może zdobyćpotencjalny absolwent.

agencja pracy

Autor: EU-OSHA
Źródło: http://www.flickr.com
Lubin umiejscowiony w województwie dolnośląskim stał się miejscem działania grupy kapitałowej, będącej jednym znajwiększych na świecie producentów miedzi i srebra . Dlatego też praca w mieście Lubin dostępna będzie przede wszystkim dla absolwentów kierunków ścisłych. Oferty pracy w miejscu Tczew,położonym w rejonie pomorskim, powiązane są głównie z krajoznawstwem. Oferty pracy na obszarze miasta Tczew powiązane są przede wszystkim z propagowaniem regionu pomorskiego, wobec tego ulokowanie się w tych okolicach przyniesie szansę na dobrą pracę absolwentom takich kierunków jak turystyka i rekreacja, hotelarstwo czy administracja (oferty pracy w Tczewie).

Natomiast Ostrowiec Świętokrzyski jest obszarem przemysłu hutniczego, dlatego też oferty pracy z tego obszaru Polski dotyczą głównie hutnictwa. Jednak, z uwagi na małą przedsiębiorczość, która powoli coraz aktywniej opanowuje Ostrowiec Świętokrzyski, oferty pracy tutaj są ukierunkowane zarówno do absolwentów kierunków technicznych, jak i administracyjnych bądź społecznych. Nowa Sól, miasto w województwie lubuskim, specjalizuje się w branży budowlanej, metalowej, maszynowej, elektrotechnicznej, spożywczej, motoryzacyjnej i elektronicznej .

Chociaż stopa bezrobocia jest duża, różnorakość, działających tutejszych zakładów, ułatwia znalezienie pracy w wielu branżach. Lubin, Tczew, Ostrowiec Świętokrzyski jak i Nowa Sól to zaledwie przykłady mniejszych miejscowości na mapie Polski, które dają wszak dużo mniej opcji niż wielkie studenckie centra, a jednak dają szansę na zadowalającą pracę po konkretnych kierunkach studiów.

Jeżeli wciąż ciekawi Cię to zagadnienie, to odwiedź stronę internetową (http://www.workservice.pl/praca/biurowa/olsztyn/) a tu na pewno uzyskasz wiele informacji na ten temat.

Jeśli więc masz sentyment do rodzinnej miejscowości, może trzeba zastanowić się, jaki zawód pozwoliłby ci powrócić do niej po studiach bez strachu o to, co będzie potem.