Możliości znalezienia stanowiska wniedużych polskichmiastach na konkretnych przykładach

Spora ilość kończących studia, po ukończeniu nauki, decyduje się osiąść na stałe w miejscu swoich studiów. Bywa tak najczęściej w przypadku wielkich miejskich centrów studenckich, to jest Warszawa, Wrocław, Poznań, Kraków, Katowice czy Gdańsk. Tam bowiem, dynamicznie rozwijające się korporacje z chęcią zatrudniają młodych, zdolnych ludzi. Niektórzy jednak, kierowani tęsknotą za rodzinną miejscowością,powracają do niej. Na przykładzie czterech małych miejscowości zróżnych części Polski, pragniemy przeanalizować, w jakiej branży zatrudnienia może zdobyćpotencjalny absolwent.

agencja pracy

Autor: EU-OSHA
Źródło: http://www.flickr.com
Lubin umiejscowiony w województwie dolnośląskim stał się miejscem działania grupy kapitałowej, będącej jednym znajwiększych na świecie producentów miedzi i srebra . Dlatego też praca w mieście Lubin dostępna będzie przede wszystkim dla absolwentów kierunków ścisłych. Oferty pracy w miejscu Tczew,położonym w rejonie pomorskim, powiązane są głównie z krajoznawstwem. Oferty pracy na obszarze miasta Tczew powiązane są przede wszystkim z propagowaniem regionu pomorskiego, wobec tego ulokowanie się w tych okolicach przyniesie szansę na dobrą pracę absolwentom takich kierunków jak turystyka i rekreacja, hotelarstwo czy administracja (oferty pracy w Tczewie).

Natomiast Ostrowiec Świętokrzyski jest obszarem przemysłu hutniczego, dlatego też oferty pracy z tego obszaru Polski dotyczą głównie hutnictwa. Jednak, z uwagi na małą przedsiębiorczość, która powoli coraz aktywniej opanowuje Ostrowiec Świętokrzyski, oferty pracy tutaj są ukierunkowane zarówno do absolwentów kierunków technicznych, jak i administracyjnych bądź społecznych. Nowa Sól, miasto w województwie lubuskim, specjalizuje się w branży budowlanej, metalowej, maszynowej, elektrotechnicznej, spożywczej, motoryzacyjnej i elektronicznej .

Chociaż stopa bezrobocia jest duża, różnorakość, działających tutejszych zakładów, ułatwia znalezienie pracy w wielu branżach. Lubin, Tczew, Ostrowiec Świętokrzyski jak i Nowa Sól to zaledwie przykłady mniejszych miejscowości na mapie Polski, które dają wszak dużo mniej opcji niż wielkie studenckie centra, a jednak dają szansę na zadowalającą pracę po konkretnych kierunkach studiów. Jeśli więc masz sentyment do rodzinnej miejscowości, może trzeba zastanowić się, jaki zawód pozwoliłby ci powrócić do niej po studiach bez strachu o to, co będzie potem.