Laboratorium

Zdecydowanie dla większości dzieci laboratorium to idealny świat. Gdy młody adept wiedzy naukowej widzi suszarki do próbek, mnogość kolb szklanych, kolorowe płyny i wiele innych rzeczy, że aż może się zakochać. Każde dziecko jest ciekawskie, więc obecność w laboratorium na sto procent okaże się ciekawym doświadczeniem.

Mężczyzna przy mikroskopie

Autor: U.S. Army Corps of Engineers Savannah District
Źródło: http://www.flickr.com

Wielu z tych malców zafascynowanych takim spotkaniem w laboratorium zostanie chemikami lub innymi naukowcami, którzy będą musieli do korzystania z takiego miejsca. W takim wypadku najważniejsze będzie wyposażenie laboratorium. W liceach laboratoria są bardzo często niekompletnie wyposażone. Na lekcjach chemii nie we wszystkich liceach są przeprowadzane doświadczenia. Ale na studiach czy to związanych z chemią czy to związanych z geografią laboratorium musi być świetnie wyposażone, by móc przeprowadzić jakieś badania, trzeba mieć komplet rzeczy począwszy od sączków, przez kolby, mieszadła, a na suszarkach i wytrząsarkach skończywszy. Sprzęt tego rodzaju jest drogi. Jednak, jeżeli chce się uchodzić za wyższą szkołę, na, którą dobrze trafić niezbędne są laboratoria wyposażone w nowoczesny sprzęt. Nie wspominając już o instytutach badawczych wspieranych przez koncerny, gdzie wyposażenie jednego pomieszczenia laboratoryjnego to kwoty rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Konieczny sprzęt w laboratorium
W laboratorium jest wiele różnego rodzaju sprzętu. W związku z jego wykorzystaniem trzeba też pamiętać o tym, że może się on zużyć w szybszym lub wolniejszym tempie. Wszystko jest zależne od tego, czy właściwie ze sprzętu korzystamy i czy właściwie go konserwujemy. Chodzi między innymi o to czy myjemy w odpowiedni sposób szkło laboratoryjne. Pewne przedmioty ze szkła mogą być myte w zmywarkach laboratoryjnych, jednak nie w każdym laboratorium są zmywarki (profesjonalne zmywarki laboratoryjne). Wtedy trzeba delikatnie wymyć brudne laboratoryjne szkło. W takim wypadku często wiele szklanych rzeczy po prostu się tłucze. Gdy ktoś ma do umycia szesnastą kolbę, nie dziwi fakt, że może mu się wyśliznąć z dłoni.
Dlatego dobrze jest pomyśleć o zakupie zmywarki laboratoryjne. Nasza praca okaże się wtedy prostsza i przyjemniejsza i będziemy mieli pewność nie tylko tego, że mniejsza ilość przedmiotów się rozbije, ale też pewność, że naczynie będzie czyste. To znaczy, że nie pozostaną na nim próby z poprzednich doświadczeń. Dzięki czemu wyniki badań będą dokładne i prawdziwe. Dobrze, więc, jeśli już mamy zmywarkę w laboratorium to trzeba o nią dbać.