Jak powinno się efektywnie zmniejszać temperaturę nagrzewających się elementów?

Każdy element oraz część układu komputerowego w trakcie długiej pracy tworzy ciepło, w wyniku przepływu przez nie prądu elektrycznego. Szczególnie narażony na bardzo wysokie temperatury jest procesor który nagrzewa się do nawet 50 0C. Oprócz tego powinno się tu ponadto napisać o innych podzespołach do których należą karty graficzne, pamięci RAM, czy wiele innych elementów układu komputerowego.

komputery

Autor: Dafydd Vaughan
Źródło: http://www.flickr.com
Na rynku w obecnych czasach istnieje wiele typów układów chłodzących, są to chociażby układy wodne, gdzie ciepło odprowadzane jest poprzez krążącą wodę o niższej temperaturze niż sam element podlegający procesowi chłodzenia, wentylator, radiator aluminiowy i wiele innych (sprawdź szczegóły). W wypadku bardzo wydajnych i szybkich procesorów kilkurdzeniowych nie możemy zapominać o równie efektywnym chłodzeniu, ta sama sytuacja tyczy się także kart graficznych które posiadają podobny układ, który nagrzewa się w także znacznym stopniu. Na rynku występuje przecież kilka modeli systemów graficznych o co najmniej dwóch procesorach. Analizując rozwiązania chłodzące które są dostępne na rynku musimy wybrać ten, który będzie dostosowany do podzespołów które mamy u siebie w komputerze jak również takie, które nie będą zbyt bardzo obciążały naszego budżetu. Jak wiadomo chłodzenie cieczą wykazuje dużą skuteczność oraz spore obniżanie temperatury procesora nawet przy bardzo długiej pracy, ale jest to rozwiązanie bardzo kosztowane. Świetnym przykładem dla dla procesorów z średniej półki jest radiator aluminiowy, który bezpośrednio przyczynia się do odprowadzania ciepła z elementów płyty głównej i zintegrowany jest z wentylatorem. Nie można tu zapominać o użyciu pasty termoprzewodzącej, którą nakłada się w małej ilości na górną część procesora .

Zaintrygował Cię omawiany post? Jeżeli tak, to na pewno zaciekawi Cię również ten ważny link – on nawiązuje do tej problematyki.

Chłodzenie (pełna oferta do przejrzenia-> serwis chłodni warszawa) wodą jak i powietrzem mamy możliwość używać także na kartach graficznych, oczywiście tych większych pod względem jej rozmiarów jak i jej bardzo dużej wydajności. Wielu użytkowników decyduje się również na dość radykalny krok, a mianowicie podwyższanie taktowania zegara procesora a co się z tym wiąże zwiększenie jego szybkości, lecz jak wiadomo wraz ze zwiększającą się liczbą gigaherców zwiększa się też temperatura.

praca z laptopem

Autor: Libertic
Źródło: http://www.flickr.com
Każdy kto tylko decyduje się na zakup nowego niesamowicie wydajnego procesora, karty graficznej lub pamięci RAM, musi w dużym stopniu zainwestować także w chłodzenie tych podzespołów, ponieważ wraz z nagrzewaniem się spada wydajność tych poszczególnych elementów a co się z tym wiąże całego komputera. Podliczając koszty zakupu nie możemy pominąć w tym wypadku ceny jaką przychodzi nam zapłacić za bardzo dobry układ chłodzący i nie ma to już znaczenia czy będzie to zwykły wiatrak połączony z radiatorem, krążąca woda czy chociażby nawet zanurzenie całego sprzętu w oleju mineralnym.