Studia – czy w obecnych czasach warto?

Wybór drogi życiowej nigdy nie należy do łatwych. Zazwyczaj jest on sporym dylematem. W okolicach matury to podstawowy temat rozmów między młodymi osobami. Wszyscy z nich myślą nad tym, co robić, na czym się koncentrować, jak zaplanować swoje przyszłe życie. Jak dotąd dużym zainteresowaniem cieszyły się szkoły wyższe i dlatego większość osób w związku z tym wybierała się na studia. Uważało się, że są one przepustką do kariery, światłej przyszłości i bardzo dobrej pracy. Teraz już patrzy się na to jednak inaczej. Młodzi ludzie zauważają, że same studia dają żadnej gwarancji, a nierzadko można sobie poradzić doskonale i bez nich.

studia

Autor: http://sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu
Przecież czas, który poświęcilibyśmy na uczelniane wykłady bądź ćwiczenia, można wykorzystać na zdobywanie praktycznego doświadczenia na rynku pracy i na rozwijanie się w inny sposób. Dzięki temu mając dwadzieścia cztery czy dwadzieścia pięć lat można zdobyć już pewny zawód i mieć pojęcie na temat tego, co chcielibyśmy robić i w jakim iść dalej kierunku. Oczywiście studenci często, wychodząc z uczelni, nie mają niestety żadnego pojęcia co dalej robić, gdzie się kierować i na czym skoncentrować – Jeśli jednak postanowimy iść na studia, nie jest łatwy również sam wybór kierunku, na który się zdecydujemy. Powinien być on zgodny z predyspozycjami, zdolnościami i zainteresowaniami danej osoby. Jeżeli lubi ona przykładowo matematykę, powinna skierować swoje kroki w kierunku politechniki. Jeżeli za to przepada za wyjazdami, świetnym pomysłem będzie turystyka i rekreacja.

Oczywiście sporo się dziś mówi o mniej lub bardziej przyszłościowych studiach. Nie ma się co oszukiwać – istnieją przecież zarówno takie, po których łatwiej jest otrzymać pracę, gdyż gwarantują nabycie konkretnych umiejętności oraz takie, po jakich ciężej dostać pracę. Wiedza zdobyta na tych drugich jest zwykle bardzo płynna i mało wyspecjalizowana, stąd też absolwenci często w zupełności nie wiedzą, w którym kierunku skierować swoje kroki po zakończeniu studiowania. Jak zatem wybrać naprawdę dobry kierunek?

rozmowa kwalifikacyjna
Można kierować się racjonalnym myśleniem, można sercem i upodobaniami, ale można spróbować też znaleźć złoty środek. Coraz więcej osób także decyduje się na rozpoczęcie dwóch kierunków studiów, ponieważ mają wówczas więcej możliwości i większe szanse na dostanie wymarzonego zatrudnienia –