Piorunochrony jako narzędzia do asekuracji ważnych fragmentów sieci

Odgromniki są przyrządami które używa się do asekuracji ważnych fragmentów sieci.

Burze następują ciągle na całym świecie i powodują wielkie szkody. Przyczyniają się do niszczenia sprzętów zarówno przemysłowych, jak i w domu. Z uwagi na ich dużą i zaskakującą formę często powodują fatalne konsekwencje w instalacjach elektrycznych.

elektryka

Autor: Pete
Źródło: http://www.flickr.com

W celu ochrony narzędzi elektrycznych wrażliwych na przepięcia spowodowane m.in. trafieniem pioruna niezbędna jest wewnętrzna ochrona przeciwprzepięciowa. Instalacja elektryczna będzie bezpieczna, jeśli w skrzynce elektrycznej umieścimy ochronnik przeciwprzepięciowy i wskazówki uszkodzenia, jakie będą sygnalizować niezbędność zamiany ochronnika.

Wewnętrzna ochrona All Secure – (serwis alarmów gdańsk) przeciwprzepięciowa polega na utworzeniu połączenia miejsca neutralnego rozdzielnicy elektrycznej, metalowych powłok kabli, metalowych przewodów wchodzących do budynku, ponadplanowych złączeń wyrównawczych i uziemienia z główną szyną ekwipotencjalną. Więcej tutaj: Są trzy grupy ochronników które zabezpieczają przed przepięciami pochodzenia burzowego i łączeniowego które mogą pojawić się w sieci która zasila gmach.

Ochronnik przeciwprzepięciowy w razie potrzeby pewnie przyjmie falę przepięciową i odwiedzie prąd przepięciowy do uziomu, a nie do instalacji. Asekuruje nie tylko przed przepięciami w czasie burzy, ale również łączeniowymi, które zdarzają się w sieci zasilającej.
Wybierając należyty ogranicznik przepięć należy uwzględnić maksymalne napięcie stałej pracy pomiędzy kablem fazowym i neutralnym. Istotny jest ukształtowanie sieci, także odporność udarowa związana z udarami prądowymi, które wywodzą się od uderzenia piorunu.

Ograniczniki muszą być poddawane cyklicznej kontroli chociaż raz w roku, natomiast ponadplanowe oszacowanie powinno się przeprowadzić po wystąpieniu wyładowania piorunowego w budynek.

Bezdotykowy i szybki sprawdzian ogranicznika pełni się z pomocą ruchomego przyrządu pomiarowego.

Jeśli użyta w niniejszym tekście narracja do Ciebie trafia, to zobacz tu namco machines inne tego typu posty – one odnoszą się do analogicznej problematyki.

Dobór i przeprowadzenie elementów ochrony odgromowej, tak jak zewnętrznej, jak i wewnętrznej powinno się zlecić specjaliście.