Chryzantemy – jesienne kwiaty

Chryzantemy to jedne z najpopularniejszych jesiennych kwiatów. Naprowadzamy jak uprawiać chryzantemy w ogródku i co robić, ażeby chryzantemy cudownie kwitły każdego roku.
Uprawa chryzantem.

Kalendarz

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu
Chryzantemy to rośliny wieloletnie z rodziny astrowatych. W ogrodach roślinki owe przeważnie dorastają do 60 centymetrów wysokości jak też mają wzniesiony, gęsty pokrój. Wytwarzają specyficzne, pierzasto powcinane liście. Kwiatki, w zależności od gatunku, różnią się rozmiarem, obrysem a także kolorem. W handlu osiągalne są chryzantemy o rozmaitych kwiatostanach: pojedynczych, pełnych, kulistych, parasolowatych, igiełkowych. Rozmaita jest także ich barwa: od białej, poprzez różne odcienie pomarańczowej oraz pąsowej, do czerwonejdowiedź się jak wygląda uprawa chryzantem.
Chryzantemy ogrodowe są to rośliny stosunkowo łatwe w uprawie, o ile zagwarantuje im się właściwe warunki. Najlepiej rosną na stanowiskach słonecznych, w żyznym, przepuszczalnym podłożu o zasadowym odczynie. W okresie uprawy powinno się uważać, aby nie zalewać korzonków – zanadto obfite podlewanie może prowadzić do ich gnicia jak też wystąpienia chorób grzybiczych. Chryzantemy negatywnie reagują także na przesadne przesuszenie – kwiatki wtedy ekspresowo więdną. Nawożenie chryzantem powinno być mocne – szczególnie przed jak też w trakcie kwitnienia. Chryzantemy ogrodowe sadzi się na miejsce stałe zaczynając od maja aż do jesieni. Doskonałe skutki daje hodowla w pojemnikach – wyjątkowe chryzantemy ogrodowe.

Po przekwitnieniu witki można skrócić, natomiast rośliny przenieść do zimnego, jasnego pomieszczenia. Wówczas nawadnianie ogranicza się do niezbędnego minimum. Gatunki drobnokwiatowe są bardziej odporne na niską temperaturę od rodzai o wielkich kwiatach.