Jak często przeprowadzać ocenę pracowników?

Teraz zatrudnienie wykwalifikowanego pracownika jest niezwykle ważnym składnikiem funkcjonowania każdej firmy. Kiedy jednak znajdziemy już tego typu osobę, która świetnie odnajdzie się na danym stanowisku, trzeba również zatroszczyć się o stały wzrost jej umiejętności. Dokonuje się tego najczęściej za pomocą przeróżnego typu szkoleń, najpierw jednak musimy posiadać wiedzę na temat tego, w jakim zakresie rozwój osób pracujących w naszej firmie nie przebiega tak jakbyśmy tego oczekiwali.

Biznesmen

Autor: http://sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu

Ważne jest zatem sprawdzenie dokonań personelu i poddanie analizie tego co wciąż trzeba ulepszyć. W tymże celu, zwykle wykonuje się okresowe oceny pracowników firmy, które mają wyróżnić wszystkie szwankujące elementy w pracy ludzi zatrudnionych na danym stanowisku. Teraz są one stosowane przez większość firm w naszym państwie i przynoszą bardzo dobre efekty.

Sporo ludzi, gdy słyszy stwierdzenie ocena okresowa pracownika wyobraża sobie czynności, których celem jest znalezienie najgorszego pracownika w firmie i dokonanie zwolnień wśród personelu. Ze względu na takie patrzenie na te sprawy, ocena pracownicza niejednokrotnie powoduje lęk pośród osób zatrudnionych w konkretnym przedsiębiorstwie.strona www zagęszczanie gruntów zagęszczanie gruntówNie powinno tak jednakże być, bo takiego rodzaju oceny powinny wyłącznie wykazać jak postępuje wzrost kwalifikacji pracownika (zobacz https://poradnikpracownika.pl/-wniosek-o-urlop-wypoczynkowy-darmowy-wzor-z-omowieniem) na określonym stanowisku. Jeśli rezultaty nie będą satysfakcjonujące, następnym krokiem pracodawców musi być polepszenie możliwości, dzięki którym takiego typu rozwój ma mieć miejsce, a nie dokonywanie zwolnień. W związku z tym, ocena pracownicza powinna być postrzegana przez pracowników jako szansa pokazania swym przełożonym, słabych stron w działaniu określonych działów firmy.

Ocena okresowa pracownika przeprowadzana jest zwykle raz na pół roku lub na rok, a zasady stosowane podczas oceny powinny zależeć w głównej mierze od stanowiska, które zajmuje oceniana osoba – jeśli potrzebujesz sprawdzonego pracownika skorzystaj z usług outsourcingu, które są dostępne pod tym linkiem: . Istnieje kilka najważniejszych metod dokonywania takich ocen.

Dwie z nich obejmują ocenianie wybranego pracownika przez osoby z jego najbliższego otoczenia. W przypadku metody nazywanej 360 stopni, oceniają nie tylko pozostali pracownicy oraz przełożeni ale także niektórzy klienci, a także pracownik swoich szefów. Natomiast ocena 180 stopni, wyklucza tą drugą część oceny, w związku z czym rozwój pracownika w poszczególnych kategoriach jest oceniany przez innych pracowników oraz szefów.