Stanowisko testera oprogramowania

Aktualnie powstaje coraz większa liczba nowych stanowisk i profesji. Niekiedy odbywa się to kosztem zawodów wymierających. Zwykle te nowe profesje wiążą się z pojawianiem się nowoczesnych technologii. Obecnie natomiast najważniejszą rolę odgrywają komputery i wszystkie pozostałe aspekty z tym połączone. Pojawia się więc wiele stanowisk pracy w branży technologii informacyjnej takich jak na przykład zawód programisty. Wśród nich jest parę szczególnie godnych uwagi. Należy do nich tester programów komputerowych.

Autor: Comes S.A.
Pracowanie testera rozmaitych produktów opiera się na jak najbardziej intensywnym używaniu danej rzeczy w celu znalezienia ewentualnych błędów czy niedopatrzeń firmy produkcyjnej. W aspekcie programów komputerowych jest analogicznie, tyle że tester szuka błędów pojawiających się przy tworzeniu aplikacji, a zatem przy tworzeniu kodu. Tester oprogramowania to jeden z zawodów, odznaczających się dużym zainteresowaniem. Uważany jest również za profesję wysoko płatną i z przyszłością.

Oczekiwania

Aby rozpocząć pracę na stanowisku testera programów komputerowych należy spełniać kilka podstawowych warunków. Najważniejszym z nich jest niewątpliwie wiedza informatyczna. Potencjalny tester programów komputerowych musi więc mieć skończone studia informatyczne. Wiedza taka przydatna mu jest do prognozowania różnych przypadków, jakie mogą się wydarzyć podczas użytkowania danego programu. Z pewnością jednak tester taki po znalezieniu ewentualnego błędu musi posiadać wiedzę, w jaki sposób można go usunąć.

praca

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu

Ponadto tester musi charakteryzować się odpowiednim nastawieniem do testowanego sprzętu.

Opis stanowiska

Zawód testera oprogramowania najczęściej odznacza się elastycznymi godzinami pracy. Pracownik (polecam szkolenie: zarządzanie strategiczne szkolenie FranklinCovey) powinien być więc jak najbardziej dyspozycyjny, tak by w każdej chwili mógł wykonać powierzone mu zlecenie. Przykładowy wymiar godzin oraz częstotliwość zleceń zależy jednak głównie od pracodawcy. Oferty IT tego rodzaju są zróżnicowane. Na pewno dotyczą rozmaitych programów. Czasami tester ma za zadanie również przetestować grę komputerową. Zawód testera wiąże się jednak ze sporą odpowiedzialnością, ponieważ to od niego zależy ostateczna wersja określonego programu i musi on pilnować, by niczego nie przeoczyć.

Źródło: It Kontrakt