Dobór najlepszych opon to niezwykle ważna sprawa. Od tego zależy bardzo wiele, między innymi nasze bezpieczeństwo

Jak nadchodzą zimowe dnie i noce, a co za tym idzie podróżowanie autem, wyposażonym w normalne opony może okazać się nie za bardzo bezpieczne i przemyślane. Stąd też powinniśmy zastanowić się nad rozpoczęciem poszukiwania opon zimowych. Jeżeli nie nabywaliśmy jeszcze takich opon to musimy dowiedzieć się w jaki sposób skutecznie wybrać odpowiednie opony zimowe do samochodu.

opona

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu
Na początekpowinniśmy powiedzieć sobie na pytanie jak dużo jeździmy, czy często korzystamy z naszego samochodu. Jeżeli jesteśmy „niedzielnymi kierowcami”, którzy nie przebywają w przeciągu roku mnóstwa kilometrów to nie musimy decydować się na najkosztowniejsze ogumienie. W tego typu sytuacji można zdecydować się na zakupienie opon samochodowych z niższych półek cenowych. Takie opony zimowe całkowicie będą dla nas odpowiednie, będą dla nas najdogodniejsze.

Będąc w serwisie z oponami trzeba dobierać je jak najbardziej precyzyjnie, tak aby pasowały do naszego pojazdu. Należy zwrócić uwagę zwłaszcza na oznaczanie opon, tak zwany indeks opony. Indeks opony w przypadku opon na zimę to kluczowa kwestia, ponieważ musimy sprawdzić techniczne parametry posiadanych opon, które to zawarte są w dokumentacji technicznej. Wszystko tam powinno być zapisane, to jakiego typu ogumienie trzeba dobierać do pojazdu. Jeśli tego typu informacji nie znajdziemy to decydujemy się na zakupienie „zimówek” o takim samym rozmiarze jak nasze letnie opony.

Duża ilość ludzi, w trakcie wybierania opony zimowe patrzy na typ bieżnika. Ale rzeczywiście przy kupnie opon na zimę nie powinno to odgrywać większego znaczenia. Czy zdecydujemy się na opony – zweryfikuj u źródła – kierunkowe czy inne nie będzie to miało dużego znaczenia w takich sytuacjach, jak chociażby droga hamowania. Znaczniej trzeba przyłożyć się do sprawdzenia wieku oponyktórą chcemy mieć.

pojedyńcz opona

Autor: Adam Gaeth
Źródło: http://www.flickr.com
Kwestia ta dotyczy wszystkich tych, którzy wybierają się do serwisu wulkanizacyjnego, które oferuje używane opony zimowe. W tego typu sytuacji opona powinna być maksymalnie 3-letnia. Opony zimowe o wcześniejszej dacie produkcji mogą być bardzo zniszczone, co od razu sprowadza na nas niebezpieczeństwo w czasie jazdy zimowej we wspomnianych zużytych oponach. Na pewno zawsze warto wybierać solidne opony, jak michelin opony .