Profesjonalne opony zimowe

Każdy, kto kiedykolwiek miał styczność z prowadzeniem samochodu w złych warunkach pogodowych wie, że bezpieczna jazda w tego typu warunkach, bez profesjonalnego sprzętu jest praktycznie rzecz biorąc niemożliwa. Zima jest czasem szczególnie newralgicznym pod tym kątem, jednakże jeżeli dobrze się do podróży przygotujemy, możemy przetrwać ją bez uszczerbku na własnym zdrowiu i sprawności naszego samochodu.

Spokojna i rozważna podróż to podstawa bezpieczeństwa na drodze.

Jednakże w trudnych warunkach atmosferycznych, a w szczególności na drodze oblodzonej nawet najbardziej doświadczeni kierowcy mogą mieć problemy z opanowaniem samochodu przy gwałtownym hamowaniu lub wymuszonym skręcie. Wszystkie testy pokazują, że samochody wyposażone w opony zimowe od mają ok. trzydzieści procent lepszą stabilność i sterowność na oblodzonej jezdni, niż pojazdy które opon zimowych na wyposażeniu nie mają. Doprecyzowując. chciałbym zaznaczyć, że opony multisezonowe nie są tak stabilne jak zimowe opony – zachowują się co prawda znacznie lepiej niż opony na lato, jednak w podobnych warunkach atmosferycznych i podobnym czasie eksploatacji, degenerują się znacznie szybciej w porównaniu do zimowych, przez co są mniej bezpieczne.

Na ekstremalne warunki najlepiej doposażyć swój pojazd w łańcuchy na opony zimowe. Przyczepność pojazdów z łańcuchami jest praktycznie taka sama, jak na suchej drodze. Trzeba jednak pamiętać, że nie możemy wykorzystywać łańcuchów na drogach miejskich. Przygotowani w ten sposób możemy śmiało jechać w najdalsze trasy, i żadne mrozy nie będą problemem.

Jakiej marki opony zimowe są najlepsze?

W ostatnich czasach są popularne opony polskich firm, takich jak kojarzona z reklam sprzed kilku lat Dębica. Opony zimowe Dębica wyróżniają się dobrze skonstruowanym bieżnikiem, przez co odprowadzają wilgoć prawie 25 procent lepiej niż podobnej klasy opony konkurencji.

Samochód, opony

Autor: iStock
Źródło: iStock

Myśl techniczna rodzimych inżynierów nadal jest w światowej czołówce, nawet zachodni producenci opon tacy jak Continental czy Nokian są żywo zainteresowani kupnem patentu na opony od Dębicy. opony (kliknij aby zobaczyć więcej)