Język ukraiński – czy opłaca się uczyć?

Biznesmen

Autor: http://sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu

W czasie Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej naczelnym językiem, którego uczono uczniów, był rosyjski. Po transformacji na szczęście ten trend został zmieniony, w szkołach stał się obligatoryjny język Szekspira. Trudno się dziwić, wszakże to obecnie właściwie oficjalny język świata, a już bezdyskusyjnie komputerów. Należy wiedzieć, że języki wschodnie ostatnio powróciły do łask.

Nie zapominaj – zawsze bądź na czasie. Dlatego namawiamy Cię do przeczytania dodatkowego artykułu, który ukryliśmy pod tym linkiem. Nie pożałujesz!

Stało się tak dlatego, gdyż przez lata niedoceniano wschodnich państw w kwestiach koneksji gospodarczych. Coraz więcej właścicieli firm znajduje kontrahentów na Ukrainie i w pozostałych państwach. Mimo dość poważnych kłopotów politycznych istnieje możliwość, że Ukraina za kilkanaście lat będzie członkiem Unii Europejskiej.

Jeśli wykazujesz znaczny talent językowy i nie wiesz, w jakim języku się wyspecjalizować, podpowiadamy, że dobrym rzemiosłem może stać się tłumacz języka ukraińskiego. Teraz na niewielu szkołach wyższych w kraju można szkolić się na specjalistę w tym języku, lecz zdaje się, że niedługo ta sytuacja się zmieni. Każdy uczeń, który zaliczył maturę, powinien zastanowić się nad wybraniem takiej ścieżki kariery. Nie czarujmy się, na polskim rynku pracy jest zbyt wielu specjalistów od języka Szekspira i polskiego. Wybierając się na filologię angielską raczej nie oczekuj, że otrzymasz lukratywną posadę w szybkim czasie. Na kwestie zawodowe należy patrzeć rozsądnie. Trzeba poznać dzisiejsze trendy w ekonomii i relacjach zagranicznych, by dokonać racjonalnego wyboru, który nie spowoduje, że przez wiele lat będziemy na zasiłku.

Zdaje się też, że tłumacz przysięgły ukraińskiego zostanie w przyszłości przyszłościowym zawodem. To jasne, że ożywione relacje gospodarcze i społeczne z Ukrainą sprawią, że wiele spraw trzeba będzie ustalać na salach sądowych, więc będą potrzebne osoby, które świetnie posługują się ukraińskim i posiadają cenne certyfikaty.
się (kliknij i sprawdź)