Jak skutecznie zarządzać budżetem domowym?

Nasze dochody w ogóle nie rosną, natomiast cały czas pojawiają się nowe koszty. W jaki sposób zatem zachować finansową równowagę? To realne, pod warunkiem iż określimy wyważony plan działania a także nie zabraknie nam wytrwałości.
Rozpoczęcie lata sprzyja podejmowaniu zobowiązań – także tych o charakterze finansowym.

Z zasady z optymizmem patrzymy wówczas w przyszłość jak też snujemy śmiałe plany zakupów, remontów albo podróży. Śmiało obiecujemy sobie, iż zaczniemy oszczędzać albo inwestować. Następne tygodnie okrutnie testują nasze cele: portfel poprzez wakacje wyszczuplał w przeciwieństwie do pliku rachunków do zapłacenia. Do tego na każdym kroku kuszą nas wyprzedaże, jakim nie zawsze potrafimy oraz chcemy się oprzeć.
Najważniejszy jest dobry plan. Najpierw weźmy pod lupę nadchodzący miesiąc. Zanotujmy na karteczce albo w komputerze wszystkie fundusze, jakimi będziemy dysponować: honorarium plus inne pewne przychody, a następnie czekające nas sztywne opłaty, takie jak rachunki, raty (zobacz więcej pod tym linkiem) oraz sumy, które musimy określić na życie: jedzenie, środki czystości, utrzymanie samochodu oraz inne wydatki. W ten sposób zorientujemy się, czy dysponować będziemy nadwyżką – wolną kwotą, którą możemy przeznaczyć na inne zamysły. Po podsumowaniu nadchodzącego miesiąca weźmy do dłoni kalendarz i spróbujmy podobnie rozpatrzyć – miesiąc po miesiącu – okrągły rok.

Co zrobić, gdy bilans wychodzi ujemny i nie ma szansy na zwiększenie przychodów? W pierwszej kolejności warto poszukiwać rozwiązań prostych jak też bezkosztowych (ale niekoniecznie bezbolesnych), przede wszystkim polegających na racjonalizacji wydatków.