Jak zgrać zespół lub poprawić współpracę? Najnowsze propozycje praktycznych warsztatów.

Szkolenia outdoorowe – jak ta nazwa sugeruje – są zwykle realizowane poza firmą, najczęściej w terenie. Uczestnicy przechodzą zaplanowane dla nich konkurencje sprawnościowe, jakie wymagają współdziałania z pozostałymi członkami zespołu. Po co się je organizuje i do kogo są adresowane?

Zwykle tego rodzaju szkolenia przygotowywane są dla ludzi, którzy przepracowali ze sobą pewien czas lub będą tworzyli zespół. Elementarnym celem tych szkoleń jest integracja personelu i poszerzanie umiejętności pracy w zespole, jak również umiejętności szybkiego zażegnywania konfliktów. To równocześnie integracja zespołu i dobra zabawa – poznaj szkolenia firmy Pasja. Pewne szkolenia dla handlowców też mają dość rozrywkowy wymiar i na podstawie case studies czy też gier strategicznych osoby szkolone zdobywają i gruntują zdobytą wiedzę. Zdarza się również, iż szkolenie (green belt szkolenie) jest częścią całego wyjazdu integracyjnego.

kurs

Autor: Trentino as a Lab
Źródło: http://www.flickr.com

Szkolenia outdoorowe charakteryzują się również tym, że obfitują w rozmaite atrakcje o walorze rozrywkowym i sportowym, zaplanowane w terenie otwartym i w obiektach zamkniętych, które trochę ożywią program szkolenia czy pozwolą odetchnąć po długim dniu szkoleniowym. Najczęściej są to paintball, spływy kajakowe, rajdy, ogniska czy bardziej spokojne zajęcia dodatkowe jak masaże albo basen. Nasiadówki typu „wieczór z karaoke” dość dawno wyszły już z mody. Szkolenia dla handlowców – czytaj o szkoleniach dla handlowców – coraz rzadziej organizowane są w wynajętych w tym celu pomieszczeniach szkoleniowych, a coraz częściej w kompleksach, w jakich możemy nie tylko w najlepszych warunkach przeprowadzić część praktyczną i teoretyczną, ale również skorzystać z ciekawych atrakcji i nawiązać kontakty z ludźmi z branży.

Istotne jest, żeby tak zorganizować kurs, aby uczestnicy pozyskali jak najwięcej wiedzy i zdali końcowy egzamin, a poszczególne bloki ćwiczeń i prezentacji były ze sobą przeplatane i były przygotowane w przystępnej formie. Partia rozrywkowa także jest ważna, lecz nie najważniejsza.