Sporo firm zatrudnia różnego typu pracowników, ponieważ pracy jest zbyt dużo, by była w stanie wykonywać ją jedna osoba

Jeżeli jesteś biznesmenem i masz spółkę, to na pewno dość często zastanawiałeś się dlaczego zatrudnienie pracownika jest tak niezwykle nieopłacalne.

Najczęściej mówi się, że pracownik kosztuje szefa prawie dwa razy więcej niż wynosi kwota netto na umowie dla pracownika. Zatem skąd tak wygórowane sumy?
Pracownik z własnej wypłaty odprowadza do budżetu przeróżnego typu podatki oraz składki. Dlatego jego pensja (zobacz https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-podanie-o-prace-wzor-z-omowieniem) netto (czyli to co rzeczywiście dostanie na rękę) jest niższa od kwoty brutto, która została wpisana na umowie. Różnica wynosi około 30%, zatem nie jest to nic nieznaczna sumka. Z tych pieniędzy jesteśmy zobligowani wspierać przeróżne instytucje, przykładowo ZUS.

Ona jest wprost niebanalna – bardzo zalecam tę ofertę (https://firetms.com/pl/funkcje/program-dla-transportu/zlecenia-transportowe/). Jeżeli chcesz poszerzyć obszar swej wiedzy na taki temat, to kliknij ten odsyłacz.

Wysokość składek ZUS wygląda tak najwięcej środków tracimy na składki emerytalne, rentowe, wypadkowe, a potem na ubezpieczenie społeczne – te pieniądze są przesyłane do NFZ. Z racji tego temu, że jesteśmy ubezpieczeni, jesteśmy uprawnieni do tego, by bezpłatnie korzystać z porad lekarskich oraz różnych badań, jeśliby coś nie daj boże nam się stało.

wysokość składek zus

Autor: Gage Skidmore
Źródło: http://www.flickr.com
Pracodawca po swojej stronie także odprowadza na nas niemalże identyczne składki. Dodatkowo płaci jeszcze składki na Fundusz Pracy. W obu przypadkach (pracownik oraz pracodawca) największy procent pochłaniają składki na emeryturę, a więc pieniądze te gwarantują nam przyszłą emeryturę.

Warto czasami zainteresować się czy nasza firma reguluje wszystkie składki, tak jak należy. Wobec tego w przyszłości unikniemy niemiłych niespodzianek.