Domowy budżet krok po kroku

Po co mi to planowanie? Przecież i tak wydajemy wszystkie pieniążki, które zarobimy. Nie ma sensu spisywanie wydatków, od tego nie przybędzie mi wszak pieniążków. A jednak powinniśmy wiedzieć, na co a także czy z pewnością rozsądnie wydajemy nasze pieniążki.
budżet domowy to zestawienie dochodów a także kosztów, zazwyczaj dotyczące każdego miesiąca.

pożyczka pozabankowa feniko

Autor: Jemel May
Źródło: http://www.flickr.com
systematyczna obserwacja budżetu pozwoli Ci oszacować kondycję finansową Twej familii i umożliwi zarządzanie pieniążkami. Budżet domowy możemy prowadzić w notesie, możemy także przygotować prostą tabelkę w Excelu.

Jeśli po przeanalizowaniu publikowanego artykułu będziesz pragnął poszerzyć dane na omawiany temat, to pomocne omówienie (https://mamdlugiforum.pl/viewtopic.php?f=1&t=49) niesłychanie Ci może pomóc – chodź i zobacz!

Układanie budżetu rozpoczynamy od dogłębnego rozpisania wszelkich sztywnych przychodów oraz wydatków. Do przychodów należą Wasze pensje, ale pamiętaj też o przychodach z pracy dodatkowej i zleceń, z lokat bankowych, z najmu mieszkania, z praw autorskich. Wydatki to bezgraniczna ilość pozycji – pożyczki, opłaty za mieszkanie, media, ubezpieczenia na życie, opłaty za przedszkole a także wszystkie codzienne koszty – pożywienie, ciuchy, przewóz, rozrywka, medykamenty, itp.

Podstawą planowania budżetu domowego jest uprzytomnienie sobie struktury kosztów oraz podzielenie ich na 2 części – wydatki nieodzowne, takie jak kredyty, czynsz, jedzenie a także te ponadplanowe, takie jak rozrywka, papierosy, poniektóre odzienia albo jadło. Dopełniając takiego rozdziału, można ocenić swoją sytuację finansową oraz zaplanować kolejne kroki.

Koszty powinny zostać rozpisane dokładnie, jednak niezbyt detalicznie, albowiem zrazi Cię ilość pozycji do uzupełnienia. Warto przez 3 miesiące szczegółowo notować wszelkie wydatki, by przeanalizować na co wydajesz pieniążki. W sytuacji kryzysowej podratować cię może pożyczka (zobacz Pożyczka pod zastaw nieruchomości Grudziądz) pozabankowa Feniko.