Jaka jest wysokość składki na ubezpieczenie emerytalne pracownika?

Po przepracowanych wielu latach, każdy chce iść na upragnioną emeryturę. Mógłby wtedy zacząć podróżować, czy poświęcać czas któremuś swojemu hobby. Może to być np. wędkowanie czy też gra na korcie.

Drukarnie cyfrowe

Źródło: cats-solutions.co.uk
W czasie pracy nigdy nie miał na to czasu, a na wymarzonej emeryturze w końcu będzie go posiadał wystarczająco wiele.
składkiemerytalne

Autor: Doug Belshaw
Źródło: http://www.flickr.com
Co miesiąc wszyscy obowiązkowo możemy oszczędzić na emeryturę. Czy chcemy, czy nie, z naszej pensji brutto potrąca się na ten cel 19,52%. Okazuje się to 1/5 dowolnej wypłaty. Zarabiając średnią krajową odkłada się na emeryturę około 730zł na miesiąc. Te oszczędności nie będą należeć jednak do nas. Nie mamy do nich dostępu. Niemalże w całości zasilają budżet państwa oraz finansują aktualne emerytury.

Zainspirował Cię ten wpis? Będzie nam przyjemnie, jeśli postawisz na przeglądnięcie kolejnych. Po prostu kliknij ten link (www.forsel.pl/kredyty-dla-firm/) i wejdź do nowej strony.

Składkiemerytalne to tylko jedna część zestawu ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych, które uiszczamy w każdym miesiącu. Całość zobowiązań może wynosić ok. 33-36% naszej wypłaty. Składka emerytalna jest dzielona na 3 nierówne elementy. Największa z nich zdecydowanie dociera na należące do nas konto w ZUS. Dużo mniejsza zasila należący do nas rachunek w Otwartym Funduszu Emerytalnym, a reszta dociera do tak zwanego budżetu Rezerwy Demograficznej.

Na należące do nas konto w ZUS trafia 16-22% naszych zarobków brutto. Są one zarejestrowane na indywidualnych kontach. Jest to nic innego jak typowy zapis księgowy. Należące do nas obecne składkiemerytalne nie są oszczędzane czy też inwestowane, ale stale przekazywane na sfinansowanie świadczeń pobieranych przez teraźniejszych emerytów. Na należące do nas indywidualne konto w obranym OFE trafia 23% naszej pensji brutto. Do swych pieniędzy z OFE również nie mamy dostępu aż do uzyskania wieku emerytalnego.

Odmienność jednak opiera się na tym, że są one istotnie lokowane w różnorodnego rodzaju inwestycje na rynku kapitałowym. Nie opłacają wprost bieżących emerytur. Rzeczywiście trafiają do obiegu oraz pomnażają nasze składki.