Zaangażowanie niani dla dziecka

W obecnych czasach niewiele kobiet może sobie pozwolić na to, żeby zostać z dzieckiem w domu po urlopie macierzyńskim. Nie chodzi tutaj nawet o wyższy standard egzystencji, a o normalne przeżycie.

telebim

Autor: Piotr Drabik
Źródło: http://www.flickr.com
Większa część młodych osób kupuje mieszkanie na kredyt. Spłacanie kredytów łączy się z dużym wydatkiem, dlatego młodzi rodziciele muszą pracować oboje, żeby sprostać tym trudom.
Podjęcie postanowienia o powrocie do pracy wiąże się z dylematem co zrobić z pociechą. Niezwykle często się zdarza, że dziadkowie w dalszym ciągu pracują i nie zdołają, albo nie chcą zająć się wnukiem. W tej sytuacji pozostaje żłobek, bądź opiekunka. W żłobku latorośl prędzej uczy się współżycia w grupie, dzielenia się i oczekiwania na swoją kolej. Prędko uczy się niezależności, używania nocnika, obsługiwania się (więcej) sztućcami i demonstrowania własnych pragnień. Przebywanie pociechy w żłobku uczy go kontaktów z równolatkami. Może się jednakże zdarzyć, że maluch ciężko zniesie rozstanie z mamą i zacznie częściej chorować. Zaangażowanie opiekunki nie wystawia pociechy na stres (zobacz szkolenie z radzenia sobie ze stresem) którym jest adaptacja w żłobku, lub przedszkolu, zaś wiąże się z większym wydatkiem. Dobór właściwej opiekunki to dla opiekunów wielka odpowiedzialność, wszak tu chodzi o bezpieczeństwo kochanej, bezsilnej osóbki. Dobrze jest, jeżeli okaże się to osoba z polecenia.

Jeżeli prawidłowo sprawdziła się u znajomych, jest większe prawdopodobieństwo, że porządnie zajmie się naszym maluchem. Zatrudnienie wykwalifikowanej niani daje szansę ustalenia z nią planu wychowawczego, który będzie wykonywała z pociechą.