Gdzie stosowane są ochronniki przepięciowe? Do czego służą? Czy używa się ich również w fotowoltaice?

sprzęty elektryczne są poddane działaniu prądu o różnego rodzaju nasileniu. Z reguły to nasilenie jest pod kontrolą, jednak czasem bywa tak, że napięcie jest za duże i w takim wypadku urządzenie może być zagrożone zepsuciem.

Jakie zabezpieczenie używane jest na tego typu ewentualne sytuacje?
Ochronnik przeciwprzepięciowy montuje się na aparaturze właśnie na wypadek takich sytuacji. Dawniej nazywany był odgromnikiem właśnie dlatego, iż sytuacje, o jakich mowa to przykładowo wyładowania atmosferyczne. Wtedy, gdy dojdzie do wyładowania przykładowo podczas burzy, ma miejsce czasowe przepięcie. tego typu urządzenie zmniejsza czas oraz siłę impulsu. Takie urządzenie montowane jest z reguły na najważniejszych elementach sieci elektrycznej, na przykład są to transformatory.
ekran led

Autor: clry2
Źródło: http://www.flickr.com
Jeżeli chodzi o ograniczniki fotowoltaika (SP – fotowoltaika kraków) również stosuje je do ochrony systemu.

Czy masz zamiar może poddać tę kwestię dalszej analizie? Jeśli tak, to zweryfikuj serwis, który publikuje zbliżone tematy.

W tej dziedzinie stosowane są głównie dwa rodzaje ograniczników. W miejscach, gdzie ma się do czynienia z prądem stałym są to specjalne ograniczniki, z kolei tam gdzie znajduje się prąd przemienny występują standardowe. Dobrze jest też mieć pojecie, iż jeśli dobrane zostaną one niewłaściwie to realne jest zagrożenie pożarowe. Na pewno również system fotowoltaiczny musi zostać zainstalowany razem z piorunochronem. Jednak używać trzeba, aby takie urządzenie nie było zainstalowane w bliskiej odległości od elementów systemu PV.

Tego rodzaju ograniczniki mają powszechne zastosowanie tam, gdzie zagrożenie przepięciami jest realne. Ograniczeniem jest z pewnością ich cena, dlatego należy przeanalizować czy użycie ich jest aby niezbędne.