Jak rozpoznać dobrą restaurację?

Jak sprawnie poruszać się w gąszczu restauracji? Czym kierować się, wybierając dobrą jadłodajnię?
Po pierwsze powinniśmy kierować uwagę na oznakowanie restauracji.

materiały opakowaniowe

Autor: DiamondBack Truck Covers
Źródło: http://www.flickr.com
Iso 9001

Autor: Biblioteca de la Universidad de Zaragoza
Źródło: http://www.flickr.com
Powinna być ona doskonale oznaczona, widoczna z daleka. Jednak nie to jest najważniejsze. W następnej kolejności kieruj uwagę , kto jest szefem kuchni. czasy bezimiennych, schowanych gdzieś na zapleczu kucharzy przeminęły bezpowrotnie. To szef kuchni bierze na siebie odpowiedzialność za potrawy, jakie wychodzą z jego kuchni. Odczytujmy recenzje, słuchajmy zdań naszych przyjaciół, stwierdźmy, czy i jakie wyróżnienia otrzymała restauracja (więcej dowiesz się na tej stronie).
Przestudiujmy gruntownie menu. Dzięki temu zdobędziemy dane, czy w kuchni używane są świeże składniki. Jeśli ujrzymy zimą w menu maliny, możemy być nieomalże pewni, iż coś niedobrego dzieje się w tej restauracji oraz czym prędzej powinniśmy ją opuścić. Warto też zwrócić uwagę , czy restauracja używa półwyrobów, czy kucharze przyrządzają wszystko od podstaw. Kiedy pieczywo oraz ciasta wypiekane są na miejscu, jest to omen, iż szefowi kuchni zależy na gościach i ma uczciwe podejście do swego zajęcia. Z jedzeniem jest niczym z muzyką. Piosenki, jakie podobają się twoim przyjaciołom, nie muszą wcale podobać się tobie. Tak samo jest z daniami czy rodzajami kuchni podawanymi w restauracjach.

Oryginalne smaki musimy odkrywać samodzielnie a także być na nie otwarci, lecz za każdym razem należy zwracać uwagę na kilka elementów, które pomogą nam oszacować czy restauracja, do której chcemy wybrać się, istotnie będzie punktem z dobrą kuchnią. Kieruj też uwagę na czystość, to niezwykle istotne!