Czym zajmuje się tak zwana International Standard Organization?

International Standard Organization to określenie Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej; towarzystwa, które w swoim gronie skupia przedstawicieli narodowych komitetów normalizacyjnych. Jest to organizacja pozarządowa i dobrowolna.

iso

Autor: Rufus Walabee
Źródło: http://www.flickr.com
ISO zajmuje się standaryzacją rozmaitych dziedzin życia. Trudno we współczesnym świecie o stosowanie różnych standardów, różnych podejść technicznych w rozmaitych częściach świata. Utrudniałoby to wymianę handlową i współpracę międzynarodową – właściwie by ją całkowicie uniemożliwiało. Po II wojnie światowej postanowiono prowadzić prace, jakie polegać miały na tym, ażeby ujednolicać różne podejścia: techniczne, komercyjne czy też organizacyjne. Tak przykładowo trudno sobie dzisiaj wyobrazić, żebyś nabytej śrubki jaka została wyprodukowana w Anglii – nie mógł wkręcić do swojego roweru, który masz w piwnicy. Albo żebyś lodówki nabytej w hipermarkecie, a która została wyprodukowana we Włoszech, nie mógł podłączyć do gniazdka w swojej kuchni – albowiem nie pasuje do niego wtyczka.

By to wszystko było możliwe, ta dobrowolna organizacja opracowuje normy, które mogą być przyjmowane przez różne strony.

Kiedy będziesz szukać pokrewnych danych na temat poruszany w powyższym poście, to wejdź tu – na pewno te materiały także Cię zaciekawią!

Te prace standaryzacyjne ISO są faktycznie nadzwyczaj pożyteczne oraz upraszczają na co dzień nasze życie. To dzięki ISO wiemy, że ten sam numer bucika o wymiarze 28 będzie tej samej wielkości w naszej ojczyźnie, w Niemczech czy Argentynie. Znakomicie to upraszcza wyjazdy, kupiectwo, kontakty. ISO trudni się różnego typu dziedzinami życia – nie jedynie zagadnieniami jakości.

Trudni się rozmaitymi sferami działalności ludzkiej i technologicznej – poczynając od przemysłu elektrycznego przez tekstylny zaś na znormalizowaniu numeracji bucików oraz kołnierzyków giezeł, które kupujesz w sklepie, dopełniając.