Jakim sposobem wybrać dobrą herbatkę?

Na naszym rynku wybór herbat jest całkiem duży i z każdym rokiem się zwiększa. Oprócz herbatek ekspresowych coraz ogromniejszą wziętością cieszą się herbatki sypane. Możemy je nabyć nie jedynie w supermarketach, ale także w hrebaciarniach i w specjalistycznych sklepach herbacianych (stacjonarnych oraz online).
Aby z tejże bogatej oferty wybrać, to, co najlepsze trzeba wiedzieć, jak muszą wyglądać liście poszczególnych typów herbatek.

Sałatka z szynką dębową

Autor: ZM Pekpol
Źródło: ZM Pekpol
Na co kierować uwagę? Herbata zielona – jej liście muszą posiadać odcień od srebrzystego do ciemnozielonego, najodpowiedniej z połyskiem. Im jaśniejsza barwa liści, tym lepsza herbatka. Jeśli chodzi o stopień zwinięcia liści, to trudno tu sformułować bezsprzeczne reguły, gdyż sposoby zwijania różnią się w zależności od gatunku herbaty, zazwyczaj jednak dokładne skręcenie wskazuje na wysoką jakość herbaty. Czarna herbata – jej listki powinny posiadać kolor czarny z błyszczącym odcieniem pomarańczowym, granatowym lub czerwonym. O złej jakości herbaty świadczy matowy szarawy, kolor – taka herbatka została w procesie produkcyjnym wyjałowiona z soku.

Herbata czerwona – najlepsze herbatki (więcej informacji o herbacie harney and sons) mają charakterystycznie zabarwione brzegi liści. Herbata biała – jej liście powinny posiadać jasną, srebrną barwę a także lekki puszek. Prócz wyżej wyszczególnionej charakterystyki wyglądu poszczególnych herbat są także uniwersalne reguły odnoszące się do wszelkiego typu herbatek. Im lepsza jakość herbatki, tym więcej jest w niej tak zwanych tipsów.
Herbata Harney and Sons (dowiedz się o herbacie harney and sons) posiada ich sporo. Tipsy to młode pąki liściowe, które mieszczą wyjątkowo dużo aromatu, zatem ich obecność znamiennie podwyższa atuty smakowe herbatki.