Czym jest światło chemiczne? Jak działa? Do czego jest przydatne, czy jest bezpieczne? Jakie jeszcze inne posiada cechy?

Światło chemiczne, czyli tak zwany świetlik, to jednorazowe źródło światła wykonane z plastikowego pojemnika, w którym znajdują się dwie odizolowane ciecze. Jedna z nich umieszczona jest w szklanym pojemniku, zaś po zmieszaniu zaczynają świecić.

światło

Autor: TonyParkin67
Źródło: http://www.flickr.com
światło (zobacz odsyłam do tego serwisu) chemiczne aktywuje się przez zagięcie wykonanego z plastiku pojemnika zewnętrznego aż do uszkodzenia wykonanego ze szkła naczynia wewnętrznego. Takiego rodzaju światło (lampy sufitowe tanio) może świeci od pięciu minut do dwunastu godzin. Wytwarzane są tego rodzaju światła w rozmaitych kolorach. Może więc nabyć zielone, czerwone czy żółte.

Niektórzy domyślają się dlaczego funkcjonuje nazwa „światło chemiczne”, czy nie nadano lepszej nazwy? Ta nazwa jest po prostu opisowa, gdyż nie dokładniejszego określenia w polskim nazewnictwie. Określenie „świetlik” to analogia do świetlika świętojańskiego, czyli owada z rodziny świetlikowatych. Tego typu światło, wytwarzane przez takiego owada powstaje w wyniku mającej bioluminescencyjne właściwości reakcji chemicznej katalizowanej lucyferazą.

Bioluminescencja to zdolność świecenia żywych organizmów. Pojawia się u dużej liczny grzybów lub bakterii, jednak też morskich jamochłonów, gąbek i mięczaków. Warto pamiętać, iż u różnych zwierząt można zaobserwować rozmaite mechanizmy, które są odpowiedzialne za proces wytwarzania światła. Co więcej, bioluminescencja może być również skutkiem ubocznym, towarzyszącym innym procesom chemicznym. Badanie bioluminescencji, a

światło

Autor: LARS
Źródło: LARS

zwłaszcza cząsteczek chemicznych odpowiadających za świecenie to źródło mnóstwa istotnych informacji, które stosuje się we współczesnej biologii molekularnej. To wszystko jeśli chodzi o istotną teorię. A jak w praktyce działa światło chemiczne? Jest to dzieło pojedynczego użytku. Jak wspomnieliśmy, zasada działania to reakcja chemiczna, jaka ma miejsce po kontakcie dwóch roztworów.

Żeby doszło do tego typu reakcji wymaga się naszej ingerencji – musimy zgiąć rurkę. Tego tupu subtelny wstrząs sprawia, że roztwory zareagują wytwarzając światło. Reakcja nie jest groźna, w trakcie tego procesu nie wytwarza się energia cieplna. Takie źródła światła nie potrzebujądodatkowego zasilania. Są lekkie i ekonomiczne. Nadają się przede wszystkim do sygnalizacji czy zaznaczania pozycji. Najważniejszą zaletą światła chemicznego jest emisja światła w kącie 360 stopni.