Dobrodziejstwa druku

Prawie 7 stuleci minęło, odkąd niejaki Gutenberg otworzył pionierski zakład drukarski w historii. To wspaniałe, jak ten wynalazek zmienił życie. Od roku, gdy niemiecki wynalazca wymyślił czcionki ruchome, trzeba odmierzać narodziny ery nowożytnej. Przyspieszenie powielania ksiąg dało podstawę do ekspansji naszej kultury.

Epson Stylus SX130

Autor: Epson
Źródło: Epson

Bez druku w XVI wieku nie rozprzestrzeniłaby się reformacja. A współcześnie? Spójrzcie chociażby na marketing – drukowanie ulotek (Sprawdź ofertę: ) to dziś podstawa. Umiecie sobie wyobrazić olbrzymie sale, w których setki ludzi pieczołowicie powiela pojedyncze kawałki papieru? Tą drogą przed erą druku tworzono książki. A |drukowanie kalendarzy? Wszystko oddzielnie wypisywać, co za męka.

Przed chwilą, w której pomysłowy Niemiec opracował ruchome czcionki, ogólnie większość mieszkańców była niepiśmienna.

Przeczytaj ten portal, ponieważ on na pewno także Cię niezwykle zaciekawi. Opisuje on podobną problematykę, więc nie wahaj się i kliknij tutaj!

Wytwory literackie były ekskluzywnym dobrem. To brało się z kluczowego prawidła handlu. Jeżeli coś jest kosztowne w wytworzeniu, ponieważ jest czasochłonne i potrzebuje sporej liczby ludzi, to cena towaru ostatecznego będzie wysoka. A w średniowieczu ubóstwo było rzecz jasna ogromne. Woluminy miała zatem garstka ludzi, a jeszcze mniej umiało je zrozumieć.

Centrami kultury były klasztory, w których bracia powoli powielali ciężkie tomiszcza, przeważnie egzemplarze Biblii. Rozprzestrzenienie posiadania tej świętej księgi po wymyśleniu druku okazało się najbardziej znaczącym paliwem przewrotów socjalnych i wyznaniowych. A w tej chwili popatrzcie, jak jest współcześnie. Spory odsetek osób posiada w domu książki, notesy, zeszyty, albumy. A słowo drukowane jest aktualnie uparcie zastępowane przez technikę sieciowego przekazu.

Ale to jeszcze nie schyłek epoki druku. Usługi drukarskie są wciąż przydatne. Dzięki temu istnieje prasa. To też jakby nie było najpopularniejsze narzędzie w reklamie. Druk ulotek, plakatów, ogłoszeń rozkręca globalną gospodarkę od prawie połowy wieku. Opłacenie odpowiedniej drukarni jest proste. Trzeba połączyć się z siecią, uruchomić Google i wkleić frazę „druk miejsce” (np. „druk Kraków”) i zdecydować się na którąś spośród masy widocznych ofert.