Przemysł i stal

Wszelkiego rodzaju metale są obecne w codzienności, w cywilizacji ludzkiej od tysięcy lat. Największe przyspieszenia w rozwoju cywilizacji odbywały się dokładnie w tym czasie, z pominięciem odkrycia ognia czy wynalezienia koła, gdy pojawiał się nowy stop. Najpierw brąz, z którego wyrabiano broń. Następnie żelazo, jakie dawało niektórym plemionom czy nacjom sporą przewagę nad innymi, dotąd wyposażonymi jedynie w brązowe miecze czy zbroje.

śruby

Źródło: www.morguefile.com

Na koniec okazało się, jak bardzo wytrzymałym i niezwykłym surowcem jest żelazo z dodatkiem węgla, czyli stal zbrojeniowa , dotąd legendarna: japońskie ostrza samurajów czy stale specjalne jak damasceńska z głębokiej Rosji dotąd nie są całkowicie poznane, a próby ich rekonstrukcji kończą się niepowodzeniami.

Obecnie metal obecny jest niemal wszędzie. W budynkach, instalacjach hydraulicznych, pojazdach, komputerach, drutach instalacji elektrycznej. Stosuje się go w życiu codziennym i w przemyśle, w postaci prętów, rur, arkuszy i wszelkiego kształtu nienazywalnych dla normalnego laika części, stanowiących elementy turbin, maszyn, łańcuchów i licznych pozostałych przedmiotów.

Przykład konstrukcji stalowej   pomnik Schiffshebewerk Niederfinow

Autor: bgeissl
Źródło: http://www.flickr.com/photos/bgeissl/2766483590/

Są rzecz jasna firmy, które specjalizują się w pewnych produkcjach. Niektóre produkują tylko pręty, liny i pozostałe podłużne kształty z żelaza, stali zbrojeniowe, czasami miedzi. Inne robią między innymi wycinki z blachy ocynkowanej – Blacha jest po prostu rozpłaszczonym kawałem metalu. Najczęściej dostrzeganym zastosowaniem stalowej blachy są na pewno karoserie aut – trwałe, stosunkowo lekkie opakowanie przestrzeni, w jakiej pasażerowie mogą siedzieć odseparowani od warunków atmosferycznych. Jednocześnie, jak wszędzie to widać, można takiemu kawałowi blachy (przejdź do strony http://hmlnosewicz.pl w wolnej chwili

Istnieją zakłady, których pracą jest na przykład wycinanie z blachy ocynkowanej zleconych kształtów na potrzeby producentów wszelkich urządzeń, choćby aut. Hurtownia blachy dostarcza właściwych arkuszy, z właściwego metalu – innej blachy użyje się do wytworzenia karoserii, innej zaś do obicia dachu starej kamienicy. Sprzedaż blachy z miedzi, która nadaje się do takiego zadania, nie należy do najpowszechniejszych, bo niewielu jest w stanie pozwolić sobie na pokrycie dachu tak drogim metalem, stąd niewielka jej podaż.