Sprzęt elektryczny i elektroniczny – gdzie go wyrzucać?

Od dawna nieużywana pralka, odbiornik telewizyjny, przestarzałe świetlówki bądź baterie. To niepotrzebne rzeczy, jakie zalegają w naszych mieszkaniach czy też – co gorsza – są wyrzucane do przydrożnych rowów lub lasów. Niewiele osób wie, jak duże niesie to ze sobą zagrożenie. Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny ma niezwykle często groźne dla środowiska i istnienia ludzi i zwierząt środki.

Odpady Wrocław

Odpady

Źródło: www.utylinia.pl

Zazwyczaj po prostu nie wiemy, dokąd powinien znaleźć się zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Jeżeli chodzi o takiego typu odpady Wrocław posiada parę punktów, w których można pozostawić niepotrzebny odbiornik telewizyjny, pralkę, czy chłodziarkę (Strona główna). Podobne miejsca powinny być na terenie każdej gminy. Jeżeli ich nie ma odpady elektroniczne przeważnie przyjmuje firma zbierająca śmieci. Trzeba jednakże pamiętać o tym, aby nie wrzucać ich do jednego kubła razem z różnymi odpadami. Nie powinny one bowiem znaleźć się na wysypisku ogólnym. Wiąże się to bowiem z dużym niebezpieczeństwem. Gazy oraz substancje chemiczne użyte do ich budowy zatruć mogą ziemię, wodę i powietrze. Stąd tak ważna jest utylizacja odpadów.

Giełda odpadów

Gdy potrzebujemy coś nabyć czy też sprzedać nieraz jedziemy na giełdę. Nie inaczej sprawa ma się ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym. Kolejnym z rozwiązań na to, jak się go pozbyć, jest giełda odpadów. W dalszym ciągu mało osób wie o jej istnieniu. W tej internetowej istnieją ogłoszenia rodzaju sprzedam zużytą chłodziarkę, czy kupię silnik do pralki. W ten sposób zdołamy nie tylko pozbyć się zużytych odpadów, ale także na tym zarobić. Nie ulega wątpliwości, że nie będą to znaczne pieniądze, ale to lepsze rozwiązanie, aniżeli zaleganie zużytego wyposażenia w naszych mieszkaniach.

Kup nowy, zostaw stary

Znakomitym rozstrzygnięciem wydaje się zostawienie starego mebla w sklepie AGD/RTV. Od kilku lat mamy taką możliwość kupując nowe urządzenia elektryczne, bądź elektroniczne. Wytyczna jest banalna: stara lodówka za nową. Większej ilości zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego w sklepie pozostawić nie mamy możliwości. Chyba, że nabywamy więcej niż jedno nowe urządzenie. Odpady (odwieź www)