Polubić gotowanie

Krucha kaczka z karmelizowanymi jabłkami

Autor: Sofa
Źródło: Sofa
Każdy prędzej czy później staje oko w oko z gotowaniem i próbuje dać mu radę. Nieistotne jest jakiej jesteśmy płci i ile mamy lat na karku bo cel jest jeden – ugotować smaczną potrawę.

Żaden to wstyd nie umieć pichcić, gdyż w przeszłości zawsze ktoś to robił za nas. Na przykład opiekuńcza mamusia, niezastąpiona żona czy też zakochany w gotowaniu mąż. Jednak gdy zostajemy sami a nie rozbijamy się za jedzeniem na zamówienie ani za zalewaniem makaronu z przyprawami, który o dziwo nazywa się zupką chińską, to pozostaje samodzielne gotowanie.

Przed przystąpieniem do tej poszerzającej horyzonty czynności, wydaje nam się, że nie ma nic gorszego. Ale im więcej w tym siedzimy, okazuje się, iż nie ma nic prostszego a z biegiem czasu uznamy to nawet za fajne. Nadejdą te momenty gdy podczas spotkania w grupie znajomych będziemy mogli dorzucić swoją opinię o gotowaniu gdy akurat będzie temat sobotniego grilla na 6 osób. Czy to nie fajne uczucie na czymś się po prostu znać i przekazywać innym cenne wskazówki?

Ledwie się oglądniemy a będziemy chcieli mieć swoją książkę kucharską by posiąść „tajemną” wiedzę kuchni francuskiej, włoskiej, chińskiej, japońskiej oraz wielu innych. Książka kucharska czy to w formie papierowej czy elektronicznej powinna pod ręką zawsze być, bo przecież nie ma co ograniczać się do paru potraw jeżeli pole do popisu jest obszerniejsze i tak naprawdę nie do wyczerpania.

Należy nauczyć się gotować zarówno pierogi z serem (więcej szczegółów), bigos, flaki jak i wybitne sosy do makaronu czy ostatnio lubiany chyba przez wszystkich sos czosnkowy. Sos czosnkowy który nota bene stał się w naszym kraju sporym fenomenem. Dodaje się go teraz do każdej potrawy, która nie jest słodka. Bez wyjątku czy to kotlet mielony, kebab czy pizza. Doprawdy zjawisko na sporą skalę, nie można się już dziwić, że np. sałatka Cezar (kliknij: ) czy pasta rybna, które w założeniu nie zawierają czosnku, mogą być nam w restauracji zaserwowane właśnie z takim sosem. Jeśli nie w potrawie to na pewno przy niej niej.

Pamiętajmy, że potrawy na ostro to nie koniec świata. Oczywiście to są dania główne i te właściwie powinniśmy nauczyć się przygotowywać. Ale należy mieć na uwadze by nie zaniedbywać deserów i dodatków, które mogą zaspokoić nie jedno wysublimowane podniebienie. W gotowych przepisach łatwo znajdziemy sposoby na mega dobry koktajl bananowy, pyszne ciasto z herbatnikami a nawet przekonamy się jak produkowana jest chałwa i jak ją zrobić w domowych warunkach. Wszystko zależy od naszych chęci, bo gotowych przepisów znajdziemy całą masę.

Przepisy na pichcenie to jednak nie koniec obsługi kuchni. Bo przecież w tej tematyce ważne są również inne zagadnienia, jak na przykład dekorowanie.

Jeśli poszukujesz podobnej ciekawej informacji, sprawdź pod linkiem (http://www.wloskiklucz.com/czym-jest-celi/), w tym miejscu również z pewnością jest właśnie to, czego szukasz.

Dowiedzieć się można jak udekorować tort, jak składać serwetki, jak dobrać świece, co położyć na stół jako dekorację oraz wiele innych.

Jeżeli ktoś jest zainteresowany takimi tematami to z pewnością znajdzie dla siebie wygodne źródło informacji. Może to być kulinarny serwis internetowy jak i obszerna książka poświęcona gotowaniu i kuchni. Należy po prostu chcieć. świece – kliknij tu