Czym jest wspólnota mieszkaniowa oraz jak zarządza się posiadłością wspólną?

Wspólnota mieszkaniowa jest tworzona poprzez każdych właścicieli, jakich lokale znajdują się w składzie wyznaczonej posiadłości. Wspólnota mieszkaniowa powstaje z mocy prawa, w związku z tym nie jest potrzebna żadna umowa czy też uchwała między właścicielami. Dziś wyróżniamy malutką oraz dużą wspólnotę mieszkaniową. Jeśli ilość lokali w nieruchomości jest mniejsza niż siedem, wtenczas mamy do czynienia z malutką wspólnotą mieszkaniową. Jeśli jest większa aniżeli siedem, wtenczas powiadamy już o istotnej wspólnocie mieszkaniowej.

Mieszkania

Źródło: http://www.flickr.com
Zarządzanie nieruchomością wspólną zdoła być scharakteryzowane przez właścicieli lokali, niezależnie od tego czy mamy do czynienia z małą wspólnotą mieszkaniową lub też z rozległą. Właściciele mogą w tym celu skonstruować umowę, w jakiej znajdą się wyznaczone, ustalone zasady dotyczące zarządzania wspólnotą mieszkaniową.

Jeśli ciekawią Cię prezentowane w niniejszym tekście kwestie i masz chęć poczytać większą ilość informacji na taki temat – wejdź tu!

Właściciele lokali mogą określić sposób zarządzania nieruchomością, przykładowo powierzyć zarząd osobie prawnej albo fizycznej. Uchwały właścicieli lokali są podejmowane na zebraniach lub przez osobiste zbieranie głosów.

Takie zebranie zwołuje zarządca oraz winno odbywać się ono choć raz w roku. Na zebraniach wolno poruszać dużo rozmaitych kwestii dotyczących posiadłości, na przykład ustalanie opłat na pokrycie sumptów zarządu, oszacowanie pracy zarządu bądź zarządcy i masa innych.

Sporo firm oferuje aktualnie fachowe oraz fachowe zarządzanie wspólnotami mieszkaniowymi z Wrocławia, Torunia, Szczecina i innych miast. Firmy takie posiadają uprawnienia oraz licencje do zarządzania posiadłościami, oferują wszechstronną obsługę finansowo-księgową, prawną i formalno-prawną. Zajmują się fachową realizacją celów właścicieli nieruchomości oraz dążą do podniesienia walorów użytkowych danej nieruchomości oraz jej wartości kapitałowej.

Multum postaci chętnie korzysta z takich usług, dzięki temu nie muszą w pojedynkę zajmować się rzeczami związanymi z zarządzaniem nieruchomości. Jak już napomknęliśmy pierwej, zarząd wolno powierzyć osobie fizycznej czy prawnej, a więc również firmie, która zajmuje się kompetentnym zarządzaniem wspólnotami mieszkaniowymi.