Rynek pracy w Wałbrzychu

Mimo, że od początku roku bezrobocie w powiecie wałbrzyskim zmniejszyło się o kilka procent, nadal należy do najwyższych w kraju. Miasto od dłuższego czasu walczy z bezrobociem, które spowodowała likwidacja Dolnośląskiego Zagłębia Węglowego. W celu poprawienia fatalnej sytuacji na tamtejszym rynku pracy, miasto powołało w 1997 roku Wałbrzyską Specjalną Strefę Ekonomiczną.

Dzięki temu programowi, regionem zaczęli interesować się inwestorzy, w związku z czym powstały tu nowe zakłady pracy. Swoje miejsce odnalazły fabryki Toyoty, Cersanitu czy Metzelera. Strefa okazała się przysłowiowym „strzałem w dziesiątkę”, a jej dynamiczny rozwój zauważył nawet pewien poważny brytyjski dziennik, przyznając 3 miejsce w klasyfikacji najlepszych stref ekonomicznych w Europie.

praca jako inzynier budowy

Autor: TAFE SA Electrical Engineering
Źródło: http://www.flickr.com

Obecny rynek pracy tak intensywnie się zmienia, iż te profesje, na które jeszcze kilka lat temu był popyt, w tej chwili nie napotykają się z tak wielkim zainteresowaniem. Które więc zawody charakteryzuje obecnie największe powodzenie? (Zobacz też praca inżynier budowy) Zatrudniający ogłaszają, iż największe braki występują w kategorii wprawnych pracowników fizycznych, i to różnych branż oraz specjalizacji. Pomimo wyraźnego spowolnienia w branży budowlanej nadal istnieją problemy z zatrudnieniem betoniarzy, zbrojarzy czy też operatorów dźwigów.https://www.eena.pl/podatki.html eena.plObecnie znalezienie dobrego, kompetentnego stolarza, podobnie czasem graniczy z cudem. Jeżeli więc wiążemy plany z tą profesją, nie bierzmy pod uwagę kupna biletu lotniczego za granicę, ale rozpocznijmy szukanie pracy za sprawą internetu. Portale, fora, wyszukiwarki przyjdą nam z pomocą, gdy podamy poszukiwaną frazę, np. oferty pracy Wałbrzych, praca stolarz.

A może planujemy posiadać własną działalność? Nie musimy rezygnować z własnych planów, albowiem w spełnieniu marzeń przyjść nam mogą z pomocą dotacje.
W Wałbrzychu często bezrobotni, wychodzą z własną inicjatywą i zakładają własne działalności, przeważnie w dziedzinie motoryzacji. Mimo, iż warsztatów samochodowych występuje sporo na terenie miasta, nie można mówić o braku pracy. (Link: praca szwaczka) Zadowoleniem może napawać fakt, iż właśnie zawitała do nas wiosna, a razem z nią prace sezonowe i nadzieja na obniżenie stopy bezrobocia.