Łącze internetowe w przedsiębiorstwie

W XXI wieku podstawą istnienia każdej firmy jest zaplecze technologiczne, którego jedną spośród głównych elementów stanowi jak najpłynniejsza możliwość użytkowania łącza internetowego. By było to możliwie najtańsze przy maksymalnej wydajności korzysta się z tak zwanych „switch’ów”. Ważny jest również dobór właściwego serwera.

Ciekawy materiał? Jeżeli jesteś tego zdania, to równie absorbujące treści przeczytasz również we wpisie (http://a-pro.pl/hurtownia-elektryczna/), który jest tu!

Więcej na ten temat przeczytają Państwo w poniższym artykule.

Switch – czym jest i do czego służy???

Thomas-it

Źródło: www.thomas-it.pl

Switch to tak zwany przełącznik. Jest to urządzeniełączące oddzielne sieci LAN oraz zapewniające filtrowanie pakietów pomiędzy nimi. Switch LAN ma pewną ilość portów, z których każdy współpracuje z siecią Ethernet. Choć sposób łączenia kablami jest podobny do tego przy koncentratorach, to przełączniki są o tyle lepsze, że poprawiają wydajność całej sieci (rozszerzają maksymalną pojemność sieci transmisji danych). Praktycznie wygląda to tak, iż na przykład, każdy koncentrator 10 Mb/s udostępni całe pasmo transmisyjne 10 Mb/s każdemu z podłączonych urządzeń. Odpowiedni przełącznik podłączy takie pasmo każdemu urządzeniu z osobna, co istotnie zwiększy wydajność (każdy dostanie swoje 10 Mb/s). Dalsze zwiększenie wydajności można uzyskać przez wprowadzenie przełączników pozwalających na obsługę połączeń dwukierunkowych.

Usługi serwerowe
Każdy kto decyduje się na wydzierżawienie lub zakup maszyny serwerowej, na pewno chce zainstalować na niej określone usługi. Dobrym wyjściem są serwery dedykowane, które dają możliwość „postawienia” dowolnego systemu operacyjnego. Zwykle wybierany jest Linux, z którym klient łączy się za pomocą protokołu SSH. Oczywiście można też zainstalować Windowsa i mieć do niego dostęp za pomocą pulpitu zdalnego. Serwery dedykowane wykorzystywane są najczęściej przez firmy na własne potrzeby lub świadczenia innym określonych usług, na przykład poczty elektronicznej, serwera stron WWW, aplikacji internetowych. Dobrze jest pamiętać o tym, żeby serwer miał stałego administratora, który nie tylko zainstaluje i skonfiguruje te usługi, lecz zajmie się także ich przeglądem pod kątem działania, bezpieczeństwem danych jak również ich kopią zapasową. Oczywiście mamy możliwość wykupić specjalne formy backupu u usługodawcy, który zadba o to, byśmy nie utracili danych, nawet podczas fizycznego uszkodzenia dysków twardych. Warto zainwestować w tego typu usługę, ponieważ nasze dane są bezcenne – zwłaszcza gdy posiadamy jakiś serwis internetowy z bazą klientów, tym bardziej, że nie jest to wysoki koszt (ceny zaczynają się już od kilkudziesięciu PLN).

Gdzie i co najlepiej kupić?
sprzęt komputerowy dla firm (i nie tylko) najkorzystniej zakupić przez Internet (pozwala nam to zaoszczędzić czas i pieniądze). Decydując się na zastosowanie switch’a trzeba również dokonać wyboru pomiędzy różnymi- tańszymi lub droższymi- opcjami. Optymalną propozycję oferuje nam firma hp. Znajdziemy w niej wspaniałej jakości urządzenia, w różnych cenach (bez problemu znajdziemy coś na swoje możliwości). Oferowane przełączniki to między innymi: J9019B, J9280A oraz J9561A.

Źródło: Thomas-it