Handel z naszymi sąsiadami

Nasza gospodarka, pomimo globalnego kryzysu, trzyma się wyjątkowo dobrze. Powstaje mnóstwo mniejszych i średnich firm. Rodacy wzięli nareszcie los w swoje, sprytne ręce i pomimo olbrzymiego ryzyka, zakładają udane biznesy. Bycie własnym kierownikiem to o niebo lepsza sytuacja, niż nieustanne stosowanie się do poleceń w czyjejś firmie. Nawet początkowe nierentowne miesiące, kiedy firma dopiero rozkłada skrzydła, nie odbierają bojowego nastawienia naszych przedsiębiorców.

cysterna

Autor: Barry Lewis
Źródło: http://www.flickr.com
Wiele nowo powstałych przedsiębiorstw jest nastawiona na robienie interesów z naszymi sąsiadami zza wschodniej granicy. Można pomyśleć, że ze względów historyczno- politycznych, nasze relacje biznesowe ze Słowianami będzie kuleć. Nic bardziej mylnego! W końcu jeszcze w czasach poprzedniego ustroju handel pomiędzy nami, a Rosjanami kwitł. Wiele naszych towarów, takich jak meble, były w Związku Radzieckim kultowe, a zwrot „polski” stał się synonimem najwyższej jakości. Teraz może nasze produkty nie mogą się pochwalić już tak ogromna popularnością, ale wciąż są chętnie wybierane przez naszych wschodnich sąsiadów.

Tak zażyłe stosunki biznesowe powodują, że burzliwie rozwijają się w Polsce przedsiębiorstwa logistyczne, które obsługują także kierunki na Wschodzie. Transport chłodniczy stał się teraz wyjątkowo opłacalny. Współpraca z naszymi wschodnimi sąsiadami działa w obie strony, stad też samochody dostawcze nigdy nie jadą z powrotem puste Trzeba jedynie zarejestrować się na odpowiedniej giełdzie transportowej, gdzie bez problemu znajdziemy odpowiadający nam ładunek z krajów byłego Związku Radzieckiego do Polski.Takie zapotrzebowanie na transport wyrobów za naszą wschodnią granicę sprawia, że firmy logistyczne poszerzają swój zakres usług. Wiąże się to rzecz jasna z dodatkowymi wpływami, które potem można zainwestować w nowocześniejszą flotę. Warto również ciągle doszkalać pracowników.

Niezależnie od mapy politycznej w tej części Europy, kontakty biznesowe między Polską, a naszymi sąsiadami zza wschodniej granicy nie ustaną. Niezwykle trudno jest rozerwać więzy słowiańskiej krwi i całe wieki wspólnej historii oraz kultury.Więcej na ten temat: .