Które zawodowe oświetlenie najbardziej sprawdzi się na scenie?

Światło było obecne na scenach muzycznych i teatralnych od bardzo dawna. Jeszcze kilkanaście lat temu powszechne było używanie ciężkich i niewygodnych lamp scenicznych, których zasadniczymi wadami była duża konsumpcja prądu oraz fakt że w dużym stopniu nagrzewały się do wysokich temperatur.

Ciepło od poziomu  1

Autor: INPLUS PR
Źródło: INPLUS PR

Sztuka tego rodzaju w ostatnim dziesięcioleciu przeżyła jednak dużą przemianę. Zamiast głowic scenicznych wykorzystuje się aktualnie lampy ledowe, które są lekkie, energooszczędne, a przy tym mogą być sterowane i synchronizowane komputerowo, co umożliwia otrzymanie niezwykle efektownych rezultatów świetlnych. Na estradach wykorzystuje się poza tym głowice laserowe, które bardzo dobrze współgrają z urządzeniami do wytwarzania dymu, oraz inne pomniejsze urządzenia do oświetlania jak np. węże świetlne czy taśmy led.

Zawód – oświetleniowiec

W ostatnim czasie powstała nawet specjalność tzw. v-jay’a, czyli człowieka będącego specjalistą w oprawie świetlnej występów gwiazd muzyki. Tego rodzaju specjaliści opracowują widowiska wizualne dla muzyków, prowadzą współpracę z Djami, są ponadto zatrudniani w klubach muzycznych, gdzie pomagają instalować sprzęt oświetleniowy.

Terapia światłem

Autor: Sigma
Źródło: Sigma

Podstawowym sprzętem v-jaya jest konsoleta sterująca. Taka konsoleta jest podobna do tej używanej przez akustyków – wyposażona jest w suwaki, ekrany dotykowe i pokrętła. Pozwala na zaprogramowanie uprzednio przygotowanego programu oświetleniowego (przykładowo zsynchronizowanego z tzw. setem Djskim), bądź manualne sterowanie głowicami do oświetlania, przykładowo w czasie koncertu. Taka konsoleta umożliwia oprócz tego współpracę z rzutnikami i pokazywanie dodatkowych obrazów.

Tanie oświetlanie

Sprzęt do oświetlenia jest dzisiaj na tyle niedrogi, że wielu Djów, obsługujących imprezy okolicznościowe czy wesela, jest w stanie kupić własny zestaw dostosowany do własnych potrzeb. Tacy artyści zazwyczaj używają głowic laserowych, wytwornic dymu, do powszechnych akcesoriów zalicza się ponadto tzw.światło (więcej informacji)taśma led.

Takie taśmy są szczególnie efektowne, gdy umieszcza się je np. u podstawy konsolety. Są one oprócz tego zaopatrzone w mikrofon, który dopasowuje aktualne światło do puszczanej muzyki.

To fakt, że informacje pod tym linkiem są niezwykłe, więc jeżeli chcesz zdobyć większą ilość danych na omawiany temat, to przejdź do tekstu – odnośnik jest tutaj.

Jest oprócz tego możliwość synchronizacji kilku taśm z pojedynczym mikrofonem, tak żeby wyświetlały one dokładnie taki sam efekt.