Czemu oświetlenie led jest bardziej niezawodne od innych rozwiązań? Jakiego rodzaju są najważniejsze zalety?

Jakiego rodzaju oświetlenie najkorzystniej używać? Wybór jest dość duży, lecz to jedynie utrudnia wybór, bo niekiedy za dużo możliwości to za dużo wątpliwości. Najczęściej aktualnie kupowane są żarówki led. Czy to faktycznie najlepszy wybór?

LED

Autor: Mike Mozart
Źródło: http://www.flickr.com
Litery podświetlane – zastosowanie Wiele osób jest zdania, że zwykłe żarówki dużo nie kosztują i nawet ich częsta wymiana może być tańsza niż zakup droższych żarówek energooszczędnych. Jednak, to fakt, iż żarówka energooszczędna jest w stanie świecić nawet do 100 razy dłużej niż standardowa, a jednocześnie wykorzystuje pięć razy mniejszą ilość energii. Używając tego rodzaju żarówki przez parę lat jesteśmy w stanie poczuć prawdziwą oszczędność. Energooszczędne modele są w 90% odzyskiwane, a to oznacza, że korzystając z nich troszczymy się o środowisko naturalne, pomniejszając emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Na rynku jest obecnie kilka typów żarówek. Żarówki standardowe, czyli najbardziej znane, są też najczęściej stosowane. Mają w sobie drut – www.termoaparatura.com.pl – wolframowy, przez jaki przepływa prąd elektryczny, jaki tworzy strumień światła. Włókno jest w stanie osiągnąć temperaturę około 2500-3000 K.

Lampy LED

To jednocześnie najczęstszy skutek niezbyt długiej pracy i przepalanie żarówek. Chociaż tego typu żarówki są jeszcze bardzo często wykorzystywane, to sukcesywnie są wycofywane ze sprzedaży, ponieważ pobierają zbyt dużą ilość energii i mogą świecić przez mniej więcej tysiąc godzin. Innym rodzajem są świetlówki kompaktowe. Mają one najczęściej kształt litery “U” albo spirali. Wytwarzają zdecydowanie większą ilość światła niż żarówki tradycyjne i to przy identycznym poborze prądu. Czas nagrzewania jest

LED

Autor: Anthony Crider
Źródło: http://www.flickr.com

jednak dłuższy. Mogą zużyć więc od 65 do 80% energii mniej standardowa żarówka, jaka generuje ten sam strumień świetlny.

Jeśli ten artykuł jest dla Ciebie wartościowy to sprawdź serwis cea 410, w którym przeczytasz tego typu informacje. One z pewnością będą dla Ciebie użyteczne.

Żywotność świetlówki kompaktowej może wynieść do 15 tysięcy godzin, trzeba jednakże unikać częstego włączania oraz wyłączania. No i na koniec, omawiane we wstępie lampy led. Źródło światła jest oparte na diodach elektroluminescencyjnych.

Mają bardziej znaczną trwałość niż tradycyjne żarówki. Charakteryzują się też większą sprawnością i znacznie mniejszym nagrzewaniem, to sprawia, że są bardzo energooszczędne. Następną zaletą jest fakt, że nie mają wpływu na barwę światła, dzięki czemu kolory otaczających nas przedmiotów są takie same jak w rzeczywistości. Takie lampy są podobnie wydajne co świetlówki kompaktowe, jednakże czas ich pracy jest dłuższy. Nie mają rtęci i potrzebują do 80% mniejszą ilość energii niż żarówki tradycyjne. Są jednak droższe w porównaniu do standardowych żarówek i świetlówek, niemniej ich koszt zakupu zwraca się dość szybko. Pasują do każdego pokoju, dostępne są bowiem ciekawe oprawy led.
Więcej informacji